На 29 февруари 2024 г. руският президент Владимир Путин се изправи пред Федералното събрание (горната камара на руската Дума) с реч за състоянието на федерацията. В нея обаче преобладаваха плановете за следващия мандат на президента. Според анализи на Bloomberg те ще костват най-малко 130 млрд. долара, които не са предвидени никъде в бюджетните планове. Тогава руският държавен глава анонсира и че е поръчал на правителството да разработи "по-справедливо разпределение на данъчното бреме".
След продължилото малко повече от два часа изявление, миинстърът на финансите Антон Силуанов потвърди пред журналисти, че се работи по промени в данъчната система, пише ТАСС. Без да навлиза в подробности, той съобщи, че принципът на по-справедливо разпределение ще бъде фиксиран до 2030 година, тоест до края на следващия мандат на Путин.
Целта е да бъдат събрани допълнителни 4 трлн. рубли (44 млрд. долара) в следващите месеци, необходими за финансиране на войната в Украйна, пише Bloomberg. Агенцията припомня, че руският бюджет още през февруари почти достигна предвидения годишен дефицит. Данните на Министерството на финансите показват, че дефицитът към края на февруари е 1,5 трлн. рубли при очаквани 1,6 трлн. за цялата 2024 година.
Дефицитите се покриват от националния фонд за благосъстояние, който се пълнеше с приходите от петрол и газ. Данните на финансовото министерство обаче показват, че не малка част от резервите в този фонд вече са похарчени. Преди войната в него имаше 8,9 трлн. рубли, а в края на 2023 година достигат 5 трлн. рубли. Пред журналисти Силуанов коментира, че ако има проблем с приходите във фонда, то ще бъдат намерени други мерки за балансиране на бюджета.
"Ясно е, че нямаме интерес да занулим този фонд и да останем без копейка в резерв", коментира той, цитиран от Bloomberg. Тогава предположенията бяха, че Москва може да предприеме приватизация на държавни компании или емитиране на държавни книжа за вътрешния пазар.
В началото на новия мандат на Владимир Путин правителството обаче вижда възможност за непопулярни мерки, допълва агенцията и припомня, че през 2018 година, когато Путин спечели четвърти мандат начело на Русия, Кремъл вдигна възрастта за пенсиониране, както и данък "Добавена стойност" (ДДС) от 18% на 20%.
Двама източници съобщават, че сега плановете на правителството са да бъдат увеличени данъците на богатите и корпоративните данъци. Промяната ще бъде обявена след изборите, насрочени за 15-17 март. Публикация в руското издание "Важные истории" се казва, че данъчната ставка за хората с доходи над 5 млн. рубли годишно (почти 55 хил. долара) ще се увеличи от 15% на 20%. За руснаците с доходи от 1 млн. до 5 млн. рубли също ще има увеличение - от 13% на 15%. Доходите до 1 млн. рубли се облагат с 13%.
По данни на Росстат средната заплата за 2023 година (по предварителни данни) е 73,4 хил. рубли (798 долара). Заради недостига на работна сила обаче заплатите на висоокбразованите служители растат със средно 8-20% (в зависимост от сферата на дейност), сочат данни на Bloomberg. Справка в "Росстат" показва, че през декември 2023 година средната заплата в страната вече е 88 хил. рубли.
Освен данъците върху физическите лица ще има и увеличаване на корпоративния данък - от 20% на 25%.
Министерството на финансите на Русия не е отговорило на исканията за коментар на Bloomberg.
Руският икономист Александър Исаков коментира пред агенцията, че този план вероятно ще генерира приходи в бюджета в размер на между 0,5% и 1% от брутния вътрешен продукт (БВП). Тези средства ще могат да бъдат използвани за финансиране на войната в Украйна, но пари са необходими още и за обещаните от Путин програми за насърчаване на раждаемостта, които са от съществено значение за Русия, ако иска да се справи с демографската криза.
Освен това ще бъде ограничено изтичането на капитали, което ще намали и натиска върху курса на рублата, казва още Исаков. Преди ден въпреки всички мерки, които предприема централната банка, курсът на руската валута отново премина нивото от 100 рубли за долар.
преди 7 месеца Балът на вампирите приключва. В. Путин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца На военнопрестъпното джудже терорист Путин му е разпуути бюджета!? Заради този иззрроодд измряха над половин милион руснаци и още толкова са осакатени в тежест на руската социална система. Бюджетните проблеми на Путинистан тепърва започват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца До: Tikva007 с никакви пари не ги финансираме, дали сме им 40годишни ръждиви бтр-и от тошово време, но пък украинците купуват щедро снаряди наше производство, което храни хиляди семейства от подбалкана! За сметка на това построихне една тръба на руснаците, с държавна пара до която нямаме достъп и никога няма да се избие.. .. ето сега знаеш защо пенсията ти е ниска, заради вааатенките! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца Тия козируващи *** ще си счупят вратовете от раболепие.... пффф... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца *С данъци за богатите Путин ще опита да финансира войната си в Украйна* - Ако приемем, че прогресивното облагане, което готви Путин, е по-справедливо финансиране на войната с парите на богатите, то би следвало, чрез несправедливия плосък данък до сега, да е финансирал войната с парите на бедните. В такъв случай става крайно неудобен въпросът, при нашия плосък данък от 10%, с чии пари българското правителство на сглобката финансира щедрите дарове за украйна, с които се хвали постоянно? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца Много странна позиция на главата на гвардееца на снимката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар