IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

НАП поставя под наблюдение заведения, опитали да се укриват от данъчните

Служители на НАП са иззели 97 хил. лв. от касите на заведения при проверки в началото на февруари

15:23 | 22.02.24 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Националната агенция за приходите (НАП) поставя под постоянен мониторинг собственици на заведения за хранене в цялата страна – длъжници на НАП, които са направили опит да се укрият от данъчните служители, съобщиха от пресцентъра на Агенцията.

В началото на февруари екипи от „Фискален контрол“ и публични изпълнители са извършили масови проверки в заведения за хранене в цялата страна, които имат стари задължения към бюджета. При посещенията в търговските обекти публичните изпълнители са иззели близо 97 хил. лв. от касите с цел погасяване на дълговете, посочват от приходната агенция. Над 30% от лицата са започнали да заплащат задълженияta си към фиска след осъществени срещи с данъчните. 

При проверките обаче немалък брой от селектираните дружества са затворили обектите си, а близо 10% са сменили фирмите, които стопанисват, както и регистрацията на фискалните устройства, поосчват от Агенцията.

Техни представители ще бъдат поканени на спешни персонални срещи с териториалните директори на НАП за обсъждане на ангажименти за погасяване на задълженията им към хазната. Ако не започнат да изплащат задълженията си, към тях ще бъдат предприети допълнителни мерки – поставянето им под постоянно наблюдение, образуване на контролни производства и др.   

„Предпочитаме партньорския подход към данъкоплатците, но сме безкомпромисни спрямо опитите за заобикаляне на законодателството с цел избягване погасяването на данъци и осигурителни вноски. Приходната агенция ще продължи да следи стриктно заведенията за хранене“, каза заместник изпълнителният директор на НАП Георги Димов.

Това не е първата акция на НАП по повишаване на събираемостта от началото на годината с акцент върху „партньорския подход“. В началото на февруари от Агенцията съобщиха, че са изпратили предупредителни писма до 7 хил. фирми заради нелогично високи материални запаsи на обща стойност от почти 5,6 млрд. лв., като на дружествата е даден срок за доброволно коригиране на декларираните данни. Част от тях ще бъдат предупредени по телефона, а най-рисковите ще бъдат подложени на проверки. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:23 | 22.02.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още