Правителството на Италия обмисля продажбата на до 4% от Eni SpA, след като петролната компания завърши план за обратно изкупуване - сделка, която ще позволи на Рим да намали огромния си дълг, пише Bloomberg.
Администрацията на премиера Джорджа Мелони планира да набере около 2 млрд. евро от продажбата на дела като част от своя приватизационен тласък, споделят източници, запознати с въпроса. Плановете все още се разработват и подлежат на промяна.
Правителството планира да продаде държавни дялове в размер на около 20 млрд. евро до 2026 г.
От Министерството на финансите отказаха коментар по темата. Италианското министерство на финансите в момента притежава 4,7% дял в Eni, докато държавният кредитор Cassa Depositi e Prestiti държи 27,7%.
Финансовият министър Джанкарло Джорджети многократно изтъкваше, че продажбата на активи е напът. Той каза по време на Световния икономически форум в Давос, че е обсъждал продажбата на дялове с чуждестранни фондове по време на конференцията. Той обаче не уточни кои фирми.
Тази година Италия е изправена пред слаб икономически растеж и високи лихвени проценти, които възпрепятстват усилията ѝ да намали дълговия натиск, който възлиза на около 140% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Планираните продажби на дялове биха помогнали за намаляване на този дълг и ще оставят на правителството място за действие да пренасочи други средства към намаляване на данъците и спазване на предизборните си обещания.
Други опции за продажба на държавни активи включват Poste Italiane SpA и железопътната компания Ferrovie dello Stato SpA, добавят източниците.
Междувременно правителството продължава с осъществяването на продажбата на 25% дял в кредитора Banca Monte dei Paschi di Siena SpA и на 41% от ITA Airways на Deutsche Lufthansa AG, които са в напреднал етап и се проверяват от европейските органи по конкуренцията.
Според централната банка на Италия рисковете за финансовата стабилност на страната остават значителни, но са намалели благодарение на по-здравата банкова система. Ведомството обаче изтъква, че правителството на Мелони трябва да се съсредоточи върху фискалната предпазливост и реформите, насочени към насърчаване на растежа.
„Капацитетът за обслужване на дълга остава добър, но увеличението на разходите за финансиране може да повлияе на скоростта на влошаване на кредитите“, изтъква централната банка.