Министерството на финансите на Германия е замразило разходите на всички федерални министерства. С това решение ведомството задълбочава бюджетната криза, която разтърси управляващата коалиция след решението на върховния съд от миналата седмица за прехвърлянето на средства, предназначени за справяне с пандемията от Covid-19, в извънбюджетен фонд.
Конституционният съд разпореди миналата седмица управляващите да се съобразят със заложените в основния закон ограничения за финансирането, дълга и дефицитите, чието действие беше временно спряно за известен период заради пандемията. С това съдът отвори дупка в размер на 60 млрд. евро в правителствената хазна – финансиране, предназначено за „зелени“ проекти, посочва Politico.
Правителството ще понесе по-широки финансови последици, произтичащи от решението на Конституционния съд. То ограничава способността на властите да теглят пари от различни специални фондове, които са създадени, за да заобиколят дълговата спирачка на страната. Тя ограничава федералния дефицит до 0,35 процента от БВП, освен в извънредни ситуации.
В писмо до всички министерства държавният секретар Вернер Гатцер казва, че финансовото министерство замразява разходите, "за да избегне по-нататъшни тежести за бъдещи финансови години". Стъпката не засяга вече поетите финансови ангажименти, уточнява Кевин Кюнерт, генерален секретар на Социалдемократическата партия (SPD) на канцлера Олаф Шолц, пред обществената телевизия.
Въпреки че финансовата дупка от 60 млрд. евро теоретично трябва да бъде разпределена за няколко години, на практика ефектът ще се усети незабавно, коментира Тиес Бютнер, професор от университета Ерланген-Нюрнберг, в писмено изявление до парламента. „Има нужда от консолидация в планирането на бюджета за следващата година в размер на 52 млрд. евро“, казва той.
Неспособността на правителството да намери парите, от които се нуждае, за да финансира мащабната си програма за ускоряване на зеления преход и защита на германската индустрия от високите разходи за енергия, води до засилване на призивите, особено от политическата левица, към правителството да спре дълговата спирачка. Една възможност е да се обяви извънредно положение, както стана по време на пандемията и след началото на войната в Украйна.
Членовете на Свободната демократическа партия (FDP), част от тристранната управляваща коалиция в страната, се съпротивляват на призивите за спиране на дълговата спирачка. Финансовият министър на Германия Кристиан Линднер, който е от FDP, заяви миналата седмица, че решението на конституционния съд не оправдава спирането на дълговата спирачка.
Други в правителството обаче настояват за фундаментална реформа на дълговата спирачка, която беше въведена през 2009 г. Според министъра на зелената икономика Роберт Хабек този инструмент е създаден във времена, които вече са отминали.
преди 11 месеца До: sssaaa точно за това са им високи разходите... щото се бяха заробили на скъп руски газ... :)) някойдруг да се е оплаквал ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Как така "високите разходи за енергия", нали Феклания ни облъчва ежедневно, че Расийския газ бил много по-скъп? Ся какво стана, щели да имат високи разходи за енергия, а това дали няма да повлияе на производствените разходи, инфлация, заплати, дългова спирала и намаляне на производствени поръчки, поради неконкурентост. Дали до скорошния икономически цар "Кон" на ЕС, превърнално се през последните 2г в цар "Муле" няма да се превърне в куче - дето да лае и хапе в Декократичния, евроатлантически ЕС отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pk ... не . дишай !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Притесних се за дойчовците. Зелкич, нали това замразяване на разходите не касае утроената помощ за Украина? отговор Сигнализирай за неуместен коментар