Не всички граждански договори ще бъдат приравнени на трудови, а това ще се отнася само за прикритите трудови договори, каза в студиото на Нова телевизия старши икономистът от „Отворено общество“ Георги Ангелов. Заедно с изпълнителния директор на BESCO Добромир Иванов той коментира предложените от правителството промени в данъчните закони, сред които фигурира и възможност за облагане на граждански договори като трудови. Това обаче няма да се отнася за всички, уточниха експертите.
По думите на Ангелов и досега НАП е имал право да превръща подобни договори изцяло в трудови.
„Но има едно тълкувателно решение на ВАС, че НАП няма такова право, защото не е разписано изрично в закона. Съдът казва, че има пропуск в закона и сега се поправя пропускът. Сега всъщност това се записва в закона изрично – че „Инспекцията по труда” и НАП имат право прикритите трудови договори да ги класифицират като истински трудови и да се събират всички данъци. Не всички граждански договори ще станат трудови, става дума само за прикритите такива. Тоест – ако работиш цяла година на 8-часов работен ден при един и същи работодател – то това е прикрит трудов договор, а не граждански такъв”, каза още Ангелов.
Според Добромир Иванов при промяна на договор от граждански в трудов ще намалеят парите, които получават хората, работещи на граждански договор.
„Със сигурност има стотици хиляди, които имат някаква форма на граждански договор. За тях това е ефективно вдигане на данъци и осигуровки. Много пъти там има някакви пари, които работодателят е предвидил и ако се вдигнат данъците и осигуровките, той ще си ги приспада“, каза още той.
Иванов отбеляза, че хората, работещи на граждански договор, имат защита. „Ако се прецени, че гражданският договор е скрит трудов договор, работещият има защита по закон. Не може някой да те накара да работиш всеки месец на граждански договор и това да е законно”, каза още Иванов.
Икономистите коментираха и предложението за промени в данъчното законодателство за ресторанти и хотели, които предвиждат задължителна възможност за плащане с пос-терминал в заведения с повече звезди.
„В крайна сметка логиката на нашата данъчна система е, че имаме ниски ставки и трябва да постигнем висока събираемост, за да има пари в бюджета. Не може да имаме хем ниски ставки, хем да се укрива – не може при ДДС 9% на ресторантите пак да се укриват обороти. Или имаш ниска ставка и си я плащаш, или връщаме високата ставка. Не може и двете“, каза Георги Ангелов. Той посочи, че подобна идея е пробвана и работи в Гърция.