IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бюджет 2024 ще влезе в Народното събрание след местните избори

Предлага се Министерският съвет да внесе законопроектите в срок до 15 ноември 2023 г.

13:20 | 29.09.23 г.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Депутатите удължават срока за внасяне на Бюджет 2024. Предлага се Министерският съвет да внесе законопроектите в срок до 15 ноември 2023 година.

Проект на Решение за удължаване срока за внасяне в Народното събрание на законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2024 г. и на законопроектите за бюджет на Националната здравноосигурителна каса и на Държавното обществено осигуряване за 2024 г. е внесен в деловодството на парламента. Това става ясно от справка на сайта на парламента.

Вносители са народните представители Йордан Цонев (ДПС), Венко Сабрутев („Продължаваме Промяната – Демократична България“) и Делян Добрев (ГЕРБ-СДС).

В мотивите на проекторешението се посочва, че съгласно Решение за работата на Народното събрание през септември и октомври 2023 г., то няма да провежда пленарни заседания в периода 11-27 октомври 2023 г.

Преди приемането на трите бюджетни закона е необходимо да бъдат приети и промените в данъчните закони, мотивират се вносителите.

Според Закона за публичните финанси в срок до 31 октомври Министерският съвет внася в Народното събрание одобрения законопроект за държавния бюджет. 

"Бюджетът ще бъде подготвен, но за да бъде внесен за разглеждане, трябва да има работещо Народно събрание. Това означава, че за разглеждане от депутатите ще влезе след местните избори", каза премиерът Николай Денков в коментар.

„Дава се възможност на Министерския съвет в допълнителен срок от две седмици да внесе в Народното събрание проект на бюджет. Причината да се предложи удължаване с две седмици на срока, в който в парламента да бъде внесен проектобюджетът за 2024 г., е една – решението да се удължи времето, през което няма да има пленарни заседания заради предизборната кампания, което скъсява и времето за приемане на данъчните закони“, коментира пред медиите Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ). Той подчерта, че именно данъчните закони определят приходната част на бюджета, затова няма как да бъде изготвен държавен бюджет, ако няма ясна приходна част. 

БСП е против удължаване на срока за внасяне в парламента на проектобюджета за догодина, ще гласува против проекта на решение, заяви пред медиите в парламента лидерът на социалистите Корнелия Нинова.

„Може би за пръв път ще се случи такова нещо, НС с решение да промени Закона за публичните финанси“, каза Нинова, цитирана от БТА. По думите ѝ комисиите могат да работят по време на предстоящата ваканция и да гласуват план-сметката на държавата.

Нинова заяви, че подобно поведение е тотално безотговорно: „Уж бюджетът е най-важният закон, той е най-важният, но за тях е „уж,“, защото виждаме, че го тласкат назад. „Една от причините за отлагането е, че управляващите отново имат противоречия помежду си“, посочи лидерът на БСП.

Тя припомни предупреждението, отправено от социалистите още преди време, че парите от ПВУ през октомври няма да влязат и това ще увеличи дефицита. "Парите от ПВУ няма да влязат, особено след като се видя, че се избиха кой обръч от фирми да ги прибере за себе си. Никой не мисли в този момент чрез ПВУ да има справедлив преход и работни места", заяви Корнелия Нинова и подчерта, че отварянето на такъв дефицит е провал във финансовата политика на управляващите.

Според Нинова Асен Василев предвижда увеличаване на някои данъци и осигуровки, но не го обявява преди изборите.

"Ще има забавяне на бюджета, но това няма да е безпрецедентно. Ние приехме бюджета за 2023 г. преди два месеца и половина, което никога не се е случвало в историята на България, дори по време на война", коментира пред журналисти Костадин Костадинов, председател на парламенатрната група "Възраждане". Костадинов коментира, че дори по време на Първата и Втората световна война, когато сме били в зона на активни военни действия, не е имало забавяне на приемането на бюджета. „Това се случи тази година веднъж, очевидно е, че тези хора нямат проблем да го направят още веднъж“, коментира депутатът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:20 | 29.09.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още