Пред финансовия министър, който трябва да изготви новия бюджет, има три проблема - голям, по-голям и огромен. Това каза доц. д-р Джеймс Йоловски, преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Очаква се в най-кратки срокове новият Министерски съвет да внесе свой вариант на бюджет за тази година. Заявката на финансовия министър е в него да бъде постигнат дефицит от 3%. Събеседникът коментира обещанието на новия финансов министър Асен Василев за бюджет с дефицит до 3%.
За Джеймс Йоловски големият проблем е, че трябва да се вместим в тези 3% дефицит не защото "преследваме еврозоната или имаме фискално правило, което го изисква, а най-вече защото това е един негативен фактор върху устойчивостта на публичните финанси".
По думите му оттук идва и вторият проблем - как да стигнем до балансиран бюджет, така че да не продължаваме да генерираме държавен дълг и да не увеличаваме лихвените плащания.
За Йоловски обаче огромният проблем е в това, че трябва да имаме осъзнатост за предходните два проблема. Той твърди, че ако отричаме и не си даваме сметка за тези проблеми, няма как да успеем да ги решим. Но смята, че тази осъзнатост не е на достатъчно високо ниво.
Доц. Йоловски беше отличен с наградата ''Питагор'' за млад учен в областта на социалните и хуманитарните науки от Министерството на образованието и науката. По този повод той сподели, че работи в областта на финансовата грамотност от 15 години под различна форма. Партнирал е в различни неправителствени организации с различни публични структури и институции, а сега и във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) полагат много усилия в тази област.
Гостът изтъкна и необходимостта от заздравена връзка между науката, образованието и бизнеса в България. Въпросът обаче е на чисто административно ниво да се съгласуват добре интересите на тези страни и в момента, в който това се случи, той е убеден, че бързо ще се стигне до желаните крайни резултати.
''Нашият университет е добър пример за такова сътрудничество. Ние имаме бизнес партньори, с които реализираме различни инициативи… свързани със сферата на иновациите във фармацевтиката, медицината“, посочи той.
Още от разговора може да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 1 година До: andyДа ни "набутат" в Еврозоната??? Сякаш е насила. Ние искаме да сме в Еврозоната бе, празноглава копейка. Е, освен подобните ти слабоумни ***, които дори не знаете какво искате, а чакате да ви кажат варненския гей Копейкин и другите клоуни с петолъчки на челата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Днес излезе новина, че Франция е заявила желание да става член на БРИКС. Франките надушиха на къде духа вятъра на промяната и опитват да опънат платна натам! Става все по-интересно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Всички знаем защо са напъните за 3% дефицит - да ни набутат еврозоната. Другото са познатите алабализми! Тези които убиха половината икономика сега ще погубят и другата половина! отговор Сигнализирай за неуместен коментар