През 2022 година бюджетът ще приключи с дефицит от 2,9 на сто от очаквания брутен вътрешен продукт (БВП), сочат прогнозите на Министерството на финансите. От институцията отбелязват, че не са се оправдали очакванията за преизпълнение на данъчно-осигурителните приходи през тази година. ако тези данни бъдат потвърдени, България все още изпълнява едно от изискванията за влизане в еврозоната - бюджетен дефицит под 3% от БВП.
Прогнозните данни за декември сочат, че приходите, помощите и даренията по консолидираната фискална програма (КФП) са в размер на 64,7 млрд. лева, включително и 3,8 млрд. лева приходи с еднократен извънреден характер за компенсация на високите цени на електроенергия на свободния пазар, които не са включени в разчетите в Закона за държавния бюджет за 2022 година.
При елиминиране на въздействието на еднократните извънредни приходи, то приходите, помощите и даренията са в размер на 60,9 млрд. лева, което представлява превишение с около 2,1 на сто спрямо предварителните разчети.
Разходите към края на декември са в размер на 62,9 млн. лева, като се елиминират 3,3 млрд. лева разходи с еднократен извънреден характер за компенсации към небитовите потребители на електрическа енергия, представляват почти 96% от предварителния разчет.
Окончателните данни за ноември сочат, че приходите по КФП достигат 56,5 млрд. лева, което е 94,6% от планираното за 2022 година. От тях данъчните постъпления са 42,7 млрд. лева, тоест изпълнение от 92,7% от планираното. Неданъчните приходи са в размер на 11,7 млрд. лева, включително и почти 3 млрд. лева приходи от Фонда "Сигурност на електроенергийната система".
Разходите по КФП към края на ноември достигнаха 56,9 млрд. лева, което представлява 86,3% от предварителните разчети.
Към 31 декември фискалният резерв, който е в БНБ и търговски банки, достига 11,9 млрд. лева и намалява спрямо края на ноември, когато размерът му беше 12,8 млрд. лева.
От Министерството на финансите отчитат, че усвояването на европейските фондове е слабо и най-вече относно проектите по Плана за възстановяване.
Разходите и предоставените трансфери по сметките за средства от ЕС са с около 2,7 млрд. лева по-ниски от планираните с разчетите за годината. През декември постъпи първият транш по Плана за възстановяване в размер на около 2,7 млрд. лева, но данните сочат, че ефективно усвоените разходи по него са едва 0,1 млрд. лева.
преди 1 година Фусканьето ще е в повече от пръцканьето след Exchange Rate Mechanism (ERM II) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година На тази база ДФ Земеделие ще извърши финални оторизации по СЕПП през месец юни 2023 г.https://***.dfz.bg/bg/prescentar/***/-660-2022/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар