По думите на икономиста Михаил Кръстев основните причини за инфлацията пък са политиките на централните банки както в Европа, така и в САЩ. "Основно се засили политиката на повишено парично предлагане по време на Covid пандемията. България, която няма собствена монетарна политика, се опитва да копира този модел чрез социално плащане и това се вижда в отстъпката за гориво“, коментира той. Според него мерките се рекламират като антиинфлационни, а те са проинфлационни.
Михаил Кръстев смята, че ако българската икономика влезе в много сериозна рецесия, инфлацията най-вероятно ще се ограничи, тъй като ще се ограничи и потреблението.
Той е категоричен, че проблем е събираемостта на приходите, поради което бюджетът не може да се справи с разходите.
"При заложена инфлация от 4,5% в него приходната част е едва на 47%, което означава, че няма достатъчно приходи от бизнеса. Това е много сериозен проблем, тъй като сме заложили огромни социални разходи в този бюджет и накрая ще се окаже, че просто няма пари. Проблемът за бизнеса е много сериозен, тъй като няма предвидимост", изтъкна икономистът що се отнася до компенсациите за тока и газовата криза.
По думите му инфлацията в потребителската кошница, която ползваме, е доста по-висока от данните, които обявява Националният статистически институт, може би двойно над обявената и пресметна, че с 30-40% са се увеличили цените в магазините. Той сподели, че българите са наплашени от хиперинфлация и традиционно залагат на „покупки на нещо сигурно и харчене на парите сега“ и предупреди, че се губи капиталовата възможност на домакинствата да реагират при резки промени.
Юлиан Войнов също смята, че инфлацията в малката потребителска кошница е над 17% и вероятно стига 30%.
Икономистът е категоричен, че моментът не е най-подходящият да се правят сериозни инвестиции и да се вземат кредити в задаващата се рецесия. "Най-вероятно ще видим намаляване на сделките, ако говорим за недвижимите имоти", посочи той.
Според него обаче, значителна част от бизнеса печели от сегашната ситуация. Той е на мнение, че от гледна точка на електричеството той е защитен. „Въпросът е дали държавата трябва да се съсредоточи към всички бизнеси, или да помага само на тези, които изпитват най-сериозни трудности“, риторично попита икономистът. Той напомни съвета на МВФ инфлацията да се остави да се пренесе върху стоките и услугите, а правителствата да се съсредоточат с помощи към най-засегнатите, защото това работи по най-ефективния начин.
Какво е състоянието на икономиката и с колко се обезценяват парите ни? Как ще се реши проблемът с газовата криза? Ще се увеличават ли доходите на хората?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.