IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

След НСТС: Бюджет 2022 без единодушна подкрепа, ще има корекции

Средната пенсия през 2022 г. ще достигне 573 лв. без COVID добавката

18:07 | 27.01.22 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не постигна единодушна подкрепа на проектите на бюджетните закони. Тристранният съвет проведе дистанционно заседание, свикано от вицепремиера по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев. Правителството, синдикатите и работодателите обсъдиха бюджета на Здравната каса, общественото осигуряване и държавния бюджет.

Част от социалните партньори подкрепят в различни части бюджетите, имаха конструктивни забележки или такива, свързани с различни заложени политики, каза министърът на финансите Асен Василев след заседанието на съвета.

Предстоят корекции, допълни Василев, като посочи, че се надява да се приемат от Министерския съвет, а след това и да бъдат гласувани в Народното събрание.

Основните параметри по трите бюджета бяха анонсирани от пресслужбата на Министерския съвет.

Бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2022 г.

Проектът предвижда от 1 юли всички пенсии, отпуснати до края на 2021 г., да се увеличат с 6,1%. Като се прибавят еднократните допълнителни суми към тях, се очаква ръстът на пенсиите да е с 13,4%. Средната пенсия през 2022 г. ще достигне 573,76 лв. без COVID добавката от 60 лв., която ще се изплаща на всички пенсионери в периода януари-юни.

От 1 юли минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст ще се повиши на 392,57 лв.

Максималният размер на получаваните една или повече пенсии през 2022 г. е 1500 лв. През 2022 г. за изплащане на пенсии са предвидени 14,119 млрд. лв. – с 1,072 млрд. лв. повече в сравнение с разходите през 2021 г. 

От 1 април се предлага да се увеличи обезщетението за отглеждане на детето до двегодишна възраст от 650 лв. на 710  лв.

От 1 април минималният дневен размер на обезщетението за безработица се увеличава от 12,00 лв. на 18,00 лв., а максималният дневен размер се повишава от 74,29 лв. на 85,71 лв.

С проекта се предвижда от 1 април максималният осигурителен доход за всички осигурени лица да се увеличи от 3000 лв. на 3400 лв. Повишава се и минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 650 лв. на 710 лв., както и за земеделските стопани и тютюнопроизводители  от 420 лв. на 710 лв.

Бюджет на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г.

Средствата за здравноосигурителни плащания са в размер на над 5,6 млрд. лева, което представлява увеличение с над 5,6 млн. лв. спрямо Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2021 г.

Разпределението на средствата за здравноосигурителни плащания

· за първична извънболнична медицинска помощ – 363,7 млн. лв.;

· за специализирана извънболнична медицинска помощ (вкл. за комплексно диспансерно (амбулаторно) наблюдение) и здравни грижи – 380,2 млн. лв.;

· за дентална помощ – 239,7 млн. лв.;

· за медико-диагностична дейност – 207,2 млн. лв.;

· за лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение на територията на страната, за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания и лекарствени продукти при животозастрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции при пациенти с вродени коагулопатии, включени в пакета здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК и прилагани в условията на болничната медицинска помощ, които НЗОК заплаща извън стойността на оказваните медицински услуги  –  общо 1,5 млрд. лв.;

· за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ – 115 млн. лв.;

· за болнична медицинска помощ – 2,75 млрд. лв.;

· за здравноосигурителни плащания за медицинска помощ, оказана в съответствие с правилата за координация на системите за социална сигурност по проекта за 2022 г., са разчетени 110 млн. лв.

С цел подобряване на ефективността на разходите и удовлетвореността на гражданите от функционирането на здравния сектор по бюджета на Националната здравноосигурителна каса са предвидени допълнително 581,1 млн. лв. за здравноосигурителни плащания, в т.ч и ръста на средствата от резерва, от които 280 млн. лв. за създаване на ефективно работеща доболнична помощ, включително за реализира на допълнителни дейности свързани с профилактика, наблюдение и лечение на деца. Това ще доведе до намаляване на разходите за болнично лечение.

През 2022 г. се предвижда Министерството на здравеопазването ежемесечно да предоставя трансфер към бюджета на НЗОК, в общ годишен размер - 106 млн. лв. за дейности извън задължителното здравно осигуряване.

Заложеният в проекта резерв, включително за непредвидени и неотложни разходи за 2022 г. е в размер на 174 млн. лв. В хода на годината с тях ще се гарантира устойчивост и ритмичност на здравноосигурителните плащания.

Проектът на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г. е съставен в съответствие с бюджетната рамка при запазване на размера на здравноосигурителната вноска в размер на 8%. 

В проекта на здравния бюджета 2022 г. се предвижда балансирано бюджетно салдо. Според правителствените разчети заложените параметри създават стабилна финансова рамка за функционирането на системата на здравното осигуряване в условията на продължаваща извънредна епидемична обстановка.

 

Последна актуализация: 09:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 1
Shadow1
преди 2 години
Стига сте увеличавали пенсии и заплати след като после ще ги плащаме със заеми тези неща. Не става така, когато не е готова икономиката за средна пенсия 600лв или минимална заплата 700 ами това е положението ще си стоим с по-ниски. В момента се плащат субсидии за ток, за газ, за дърва за пенсии за не знам си още какво, ние да не сме САЩ да си печатаме парите на воля и бюджета да е безкраен, вече се пробвахме през 1995-6 и трябва да знаем че не сме като тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още