Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да обмисли запазване на лихвените проценти без промяна на следващото си заседание, тъй като търговската политика на САЩ затруднява вземането на решения. Това заяви гуверньорът на Белгийската централна банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ Пиер Вунш, цитиран от Bloomberg.
Търговските налози от страна на американския президент Доналд Тръмп заплашват да ускорят инфлацията, като същевременно забавят икономическия растеж, посочи централният банкер. Рискът за цените сега може да е в посока нагоре, предупреди той.
„Не казвам, че пледирам за пауза през април, но това със сигурност е нещо, което трябва да бъде на масата“, каза финансистът. „Митата ще създадат много сложна среда за ориентиране, защото ако те тласкат инфлацията нагоре, а растежа надолу, постигането на баланс ще бъде трудно“.
ЕЦБ намали лихвите шест пъти от юни насам, но все още не е ясно какво ще се случва по-нататък, тъй като централните банкери очакват повече яснота относно американските мита и стремежа на Германия да увеличи значително инвестициите в отбраната и инфраструктурата. Данните за инфлацията, които трябва да бъдат публикувани следващата седмица, ще послужат като важна информация за решението за лихвените проценти на 17 април.
Последното сътресение за икономическите перспективи дойде в сряда, когато Тръмп обяви 25% мита върху вноса на автомобили и предложи допълнителни мита за Европейския съюз (ЕС) и Канада. След съобщението инвеститорите увеличиха залозите за облекчаване на паричната политика на ЕЦБ, виждайки 80% шанс за намаляване на разходите по заемите през следващия месец - спрямо 68% предходния ден.
Пиер Вунш все пак запази ястребов* тон в сравнение латвийския си колега Мартинс Казакс, който по-рано в четвъртък заяви, че ако основният сценарий на ЕЦБ се запази, „вероятно можем да се надяваме на постепенно намаляване на лихвите в бъдеще“. „Но несигурността в този момент е много висока и основният ѝ източник е геополитиката“, добави той.
Тази седмица португалецът Марио Сентену отиде по-далеч, заявявайки, че няма причина за пауза през април, докато френският гуверньор Франсоа Вилроа дьо Гало заяви, че цикълът на ЕЦБ по облекчаване на лихвите „не е нито завършен, нито автоматичен“.
Междувременно гуверньорът на Австрийската централна банка Роберт Холцман призова за „предпазлив“ подход поради фактори, които биха могли отново да разпалят инфлацията.
Пиер Вунш все пак заяви, че предпочита да гледа по-далеч напред, като централните банкери трябва да оценят не само ефекта от търговските налози на Тръмп, но и огромния импулс за публични разходи в Европа, породен от стремежа за превъоръжаване на региона и инфраструктурно-инвестиционните планове на Германия.
*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.