Германия, Франция и Италия засилват усилията си за спешен преглед на слабостите на европейския банков сектор, включително възможности да се помогне на кредиторите да се конкурират с огромните американски съперници, съобщава Bloomberg.
Трите най-големи икономики на Европейския съюз (ЕС) искат останалите страни членки, включително Люксембург, Нидерландия и Испания, да се присъединят към призива им блокът да започне „ад хок“ преглед на конкурентоспособността на банките до края на това тримесечие.
„Няколко показателя подсказват, че европейските банки са все по-малко и по-малко конкурентни, особено в сравнение с международните си съперници“, се казва в проект на писмо, споделено със страните членки, до което Bloomberg е получила достъп.
„Тази потенциална отрицателна тенденция – ако бъде потвърдена и ако не бъде преодоляна, рискува да донесе значителни последици“, включително по отношение на капацитета на ЕС във финансирането на отбранителната индустрия и други ключови сектори, се казва в писмото.
Трите държави предложиха за пръв път подобен преглед миналата година като част от по-широк призив за облекчаване на банковите регулации и вместо това фокусиране върху растежа. Франция продължи с призиви за „огромна“ пауза в създаването на правила, след като Белият дом под ръководството на Доналд Тръмп подхрани очакванията за глобално дерегулиране.
Писмото призовава за препоръки за подобряване на конкурентоспособността, които да бъдат представени на законодателите до края на годината, а финалната версия да бъде готова до юни 2026 г. Това би било няколко години преди сегашния план на Европейската комисия да прегледа банковите регулации през 2028 г.
„Документът е проект, който е подготвен съвместно от няколко страни членки, но още не е финализиран и изпратен“, заяви германското Министерство на финансите. „Затова няма да го коментираме в детайли“.
Министерството обаче добавя, че Германия споделя „основната загриженост, че Европейската комисия трябва да представи междинен доклад за конкурентоспособността на банковия сектор“.
Френското Министерство на финансите е отказало коментар, а италианското не е било намерено за такъв. Няколко запознати с писмото източници подчертават, че проектът все още няма пълно политическо одобрение и продължава да се обсъжда на работно ниво.
Нидерландия участва в обсъжданията, тъй като външната гледна точка по въпроса за банковата конкуренция може да бъде полезна, заяви дипломат от ЕС. Страната обаче не смята този доклад за основен приоритет, а вместо това предпочита да се развие съюза на капиталовите пазари на блока, добавя дипломатът, помолил за анонимност предвид деликатната тема.
Други държави, включително Швеция, участват в обсъждането, но смятат, че е твърде рано да се каже дали ще се присъединят официално към инициативата, казва втори дипломат от ЕС. Лице, запознато с позицията на Испания, заяви, че тя също участва в разговорите.
Европейската комисия е отказала да коментира. В интервю за Bloomberg News миналата седмица еврокомисарят по финансовите услуги Мария Луиш Албукерк подчерта, че няма да подкрепи „надпревара към дъното“ в областта на регулирането.