Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че централната банка на САЩ не бърза да намалява лихвените проценти, като добави, че тя прави пауза, за да види по-нататъшния напредък по отношение на инфлацията след поредицата от понижения на разходите по заемите през миналата година.
„При положение, че паричната ни политика е значително по-малко рестриктивна, отколкото беше, и икономиката остава силна, не е необходимо да бързаме да я коригираме“, заяви той, цитиран от Bloomberg.
В сряда представителите на финансовата институция гласуваха единодушно за запазване на лихвения процент по федералните фондове в диапазона 4,25%-4,5%, след като през последните месеци на 2024 г. понижиха разходите по заемите с цял процентен пункт.
Силният икономически растеж, съчетан със стабилния пазар на труда, позволява на централните банкери да изчакат за допълнителни доказателства за охлаждане на инфлацията, преди да коригират лихвите отново. То им предлага и време да преценят как политиките на новия президент Доналд Тръмп по отношение на имиграцията, митата и данъците могат да повлияят на икономиката.
„До голяма степен сме в режим на изчакване, за да видим какви политики ще бъдат приети в близките месеци“, каза Пауъл. „Трябва да оставим тези политики да бъдат формулирани, преди изобщо да започнем да правим правдоподобна оценка за това какви ще бъдат последиците от тях за икономиката“, добави той.
Последното решение на Фед беше взето малко повече от седмица след встъпването в длъжност на Тръмп. Държавният глава, който често критикува централната банка, по-рано каза, че разбира лихвените проценти по-добре от Пауъл и че те трябва да бъдат намалени. Ръководителят на Фед заяви пред репортери, че не е контактувал с президента и отказа да коментира неотдавнашните му забележки.
Пазар на труда
„Безработицата се установява на ниско равнище през последните месеци, а условията на пазара на труда остават стабилни“, според последното изявление на Федералния резерв.
Представителите на паричния орган искат да запазят известен натиск върху икономиката, за да гарантират охлаждане на инфлацията до целевото равнище от 2%, но ключов въпрос в момента е доколко лихвените проценти понастоящем ограничават активността.
Миналия месец финансовата институция сигнализира, че очаква само две намаления на разходите по заемите за цялата 2025 г. - по-малко, отколкото се предвиждаше по-рано.
Фед ще актуализира прогнозите си за икономиката и лихвените проценти на следващата си среща, която ще се проведе през март.
Перспективи за инфлацията
Паузата в намаляването на лихвените проценти този месец идва на фона на нарастващата несигурност за това как ще се развива инфлацията. Макар че напредъкът към постигането на целта на централната банка се забави през последните няколко месеца на 2024 г., новата година донесе признаци, че низходящата тенденция може скоро да се възобнови.
Данните, публикувани по-рано този месец, показаха, че основният измерител на потребителските цени се е повишил с по-малко от очакваното през декември, отбелязвайки първото понижение от шест месеца насам. Това и други данни накараха икономистите да прогнозират, че данните, които ще бъдат представени в петък, ще покажат, че основният ценови индекс на разходите за лично потребление (PCE), който изключва храните и енергоносителите, е нараснал само с 0,2% през миналия месец.
В същото време заплахите на Тръмп за митата внасят несигурност в перспективите, като някои икономисти предупреждават, че те ще имат инфлационен характер, а други твърдят, че въздействието върху цените ще бъде минимално и краткотрайно.
През декември Джером Пауъл заяви, че някои представители на Фед са започнали да включват потенциални правителствени политики в икономическите си прогнози. Протоколът от тогавашното заседание показа, че „почти всички“ членове на паричния орган са отбелязали, че възходящите рискове за инфлационните перспективи са се увеличили, отчасти поради потенциални промени в търговската и имиграционната политика на Вашингтон.