Китайската централна банка вкара във финансовата си система почти историческо количество краткосрочни средства, увеличавайки подкрепата за ликвидността в условията на недостиг на парични средства с наближаващите новогодишни празници, предаде Bloomberg.
В сряда паричният орган инжектира нетно 958,4 млрд. юана (около 126,7 млрд. евро) парични средства чрез седемдневни обратни репо сделки в ежедневните операции на открития пазар. Това е вторият по мащаб подобен ход според данните, събирани от Bloomberg от 2004 г. насам.
Операцията има за цел да компенсира влиянието на изтичането на срока на средносрочното кредитиране, пика на данъчния сезон и търсенето на пари в брой преди празниците около китайската Нова година, както и да поддържа достатъчна ликвидност на банковата система, се посочва в изявление на регулатора.
Значителната подкрепа за ликвидността ще бъде облекчение за китайските кредитори, след като по-рано тази седмица недостигът на парични средства доведе до повишаване на седемдневните лихвени проценти по междубанковото финансиране до най-високите стойности от повече от година. По-рано нарастващата решимост на Китайската централна банка да защитава подложения на натиск юан породи опасения, че тя може да бъде ограничена в осигуряването на достатъчна ликвидна подкрепа за икономиката.
През последните месеци финансовата институция се отдалечава от т.нар. многогодишно финансиране и неговия лихвен процент като основен инструмент на паричната си политика, като вместо това преминава към седемдневния обратен репо лихвен процент, за да направлява пазарните разходи по заемите.
Централната банка използва ликвидни мерки и за разширяване на подкрепата си за юана, който е подложен на натиск от поскъпващия долар. В сряда тя продаде в Хонконг шестмесечни бонове за рекордните 60 млрд. юана - ход, който ще доведе до изтичане на ликвидност в чужбина, за да подкрепи търсенето на валутата.
В континентален Китай паричният орган ще използва парични инструменти като лихвените проценти и нормата на задължителните резерви, за да поддържа ликвидността в достатъчни размери.
Очаква се сезонното търсене на пари в брой да се увеличи допълнително преди едноседмичния празник, който тази година започва на 28 януари. Обикновено жителите на Китай теглят повече пари в брой от банките, за да се подготвят за повишеното харчене и традиционното раздаване на подаръци.