IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕЦБ обмисля по-строг подход към рисковите модели, който може да засегне банковия капитал

Приемането на този план вероятно ще засили съществуващите търкания между регулатора и банките

16:36 | 10.01.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Европейската централна банка (ЕЦБ) обмисля да накара банките да използват данни за кредитите от банковата криза в региона при прогнозиране на бъдещи кредитни неизпълнения - ход, който може да доведе до намаляване на капиталовата сила на някои от засегнатите кредитори, предава Bloomberg.

Най-големият финансов регулатор в Европа лансира идеята по време на презентация през ноември, когато обяви как се стреми да приложи нова част от регулацията, нареждаща на банките да използват кредитни данни, включващи периоди на стрес, в своите рискови модели. Предложението на ЕЦБ беше това да се определи като периода между 2008 г. и 2018 г., през който голяма част от европейската банкова индустрия и особено южноевропейските държави преминаха през дълбоки кризи.

Някои от засегнатите банки са притеснени от предложението, тъй като то би могло да ги задължи да пренебрегнат данните за кредитите от последните години, които са били много по-благоприятни за сектора. Включването на по-старите данни в рисковите им модели вероятно ще доведе до по-песимистични прогнози за неизпълнение на задълженията и потенциално дори до намаляване на регулаторните капиталови съотношения, твърдят източници на Bloomberg.

Приемането на плана на ЕЦБ вероятно ще засили съществуващите търкания между регулатора и банките. Докато някои представители на регулатора са разочаровани от липсата на отзивчивост на части от сектора към надзорните му изисквания, някои от банките под негова юрисдикция са уморени от подхода, който смятат за прекалено бюрократичен.

Очакванията за по-свободно финансово регулиране в САЩ при бъдещата администрация на Доналд Тръмп засили усещането сред много банки от Европейския съюз (ЕС), че ограниченията, с което се сблъскват, са се превърнали в конкурентен недостатък.

Няколко големи европейски банки наемат консултанти, за да оценят как ще се отрази на капитала им, ако използват предложения референтен период за изчисляване на кредитния риск, твърдят запознати. Кредиторите също така се опитват да смекчат плана на Европейската централна банка чрез своите лобистки асоциации.

Смесица от добро и лошо

В насоките, определени през 2017 г. от Европейския банков орган, който определя стандартите на ЕС, банките се призовават да вземат предвид „комбинация от добри и лоши години“, когато моделират вероятността за неизпълнение. Брюксел добави тази формулировка към съществуващ нормативен акт, известен като CRR3.

Сега ЕЦБ възнамерява да издаде документ за тълкуване на тези правила около средата на тази година, което може да включва определение за това кой период се счита за подходящ за този микс.

По време на презентация пред банкови представители през ноември базираната във Франкфурт финансова институция сигнализира, че смята периода от 2008 г. до 2018 г. за подходящ. Регулаторът се аргументира, че тези години ще обхванат пълния икономически цикъл, което ще помогне да се избегне прекомерният оптимизъм от страна на кредиторите.

Но някои банкери не смятат, че потенциалният референтен период е подходящ за целта, тъй като в него ще бъдат пропуснати последните години. Налице е и смущение от това, което някои банки виждат като пореден опит на ЕЦБ да промени критериите за вътрешните модели на риска малко след като регулаторът проведе дълго проучване по същия въпрос.

Планираната актуализация на ЕЦБ ще приложи съществуващото законодателство, а периодът, споменат в презентацията, е само предложение. Дори ако ЕЦБ в крайна сметка го приеме, банките вероятно ще могат да се радват на изключение, ако могат да докажат, че то е неподходящо за тях.

Последиците от включването на по-ранни периоди в моделите за кредитен риск вероятно ще бъдат от особено значение за банките в южноевропейските държави като Испания, Италия и Гърция. През последните години в техните финансови сектори се наблюдава драматично подобрение на състоянието на балансите, тъй като нивата на необслужваните кредити са спаднали.

Европейската централна банка и преди е отправяла забележки към банките, че може би използват твърде оптимистични данни за кредитните неизпълнения. Регулаторният орган твърди, че данните за кредитите през последните години са били изкривени от масовата държавна подкрепа за предприятията и потребителите.

Въпреки че кредитните портфейли на банките в ЕС остават стабилни, има признаци за влошаване на качеството на активите, заяви миналия месец ръководителят на банковия надзор в ЕЦБ Клаудия Бух. Понастоящем ниските равнища на кредитен риск отчасти отразяват държавната помощ по време на пандемията от Covid-19 и последвалите кризи с цените на енергията, каза тя.

Използването на по-строги метрики за изчисляване на рисковете за неизпълнение може да доведе до увеличаване на размера на капитала, който банките трябва да държат като предпазна мярка. Това може да намали способността им да правят инвестиции или да изплащат пари на инвеститорите, подчертават източниците на Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:36 | 10.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още