IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко ниско ще паднат лихвените проценти на ЕЦБ през 2025 г.?

Трейдърите вече очакват цял процентен пункт намаление на лихвения процент догодина

17:00 | 22.12.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Европейската централна банка (ЕЦБ) отново е във фокуса на вниманието, като инвеститорите и икономистите спекулират докъде може да стигне Франкфурт в намаляването на лихвените проценти през 2025 г.

След като през 2024 г. паричният орган понижи основния си лихвен процент по депозитното улеснение до 3% - спад с цял процентен пункт - икономическите и инфлационните тенденции предполагат, че на хоризонта може да има по-нататъшни намаления, пише Пиеро Сингари за Euronews.

Могат ли лихвените проценти да паднат под „неутралното“ равнище от 2% и кои фактори биха могли да предизвикат подобна стъпка?

Пътят към неутралния лихвен процент на ЕЦБ

Преходът на Европейската централна банка към облекчаване на лихвените проценти е обусловен от забавящата се инфлация и неубедителния растеж.

Годишната инфлация в еврозоната се забави от 2,8% през януари 2024 г. до 2,2% към ноември, а икономическият растеж се понижи до 0,4% на годишна база през третото тримесечие, приближавайки се до стагнация.

„След продължителен период на рестриктивна политика увереността ни, че сме свидетели на навременно връщане на инфлацията към целта от 2%, се увеличи“, заяви председателят на ЕЦБ Кристин Лагард по време на реч във Вилнюс.

В изявление след декемврийското си заседание финансовата институция забележимо се отказа от ангажимента си да поддържа лихвените проценти „достатъчно рестриктивни толкова дълго, колкото е необходимо“, сигнализирайки за ясна промяна към по-благоприятна позиция.

ЕЦБ изглежда дори е готова да коригира своя лихвен процент по депозитното улеснение до така нареченото „неутрално“ равнище - точка, която според всеобщото мнение поддържа икономическия баланс, без да стимулира или ограничава растежа.

Трейдърите вече очакват цял процентен пункт намаление на лихвения процент от страна на ЕЦБ през 2025 г., което би довело лихвата по депозитното улеснение до 2% - най-ниското ѝ равнище от януари 2023 г. насам.

 „ЕЦБ продължава да предпочита постепенен подход към облекчаването на паричната политика. Очакваме намаления на лихвените проценти с по 25 базисни пункта на всяка предстояща среща на финансовата институция до стабилизиране на лихвения процент по депозитното улеснение на 2% през юни 2025 г.“, отбеляза наскоро Гийом Дериен, икономист в BNP Paribas.

ЕЦБ не е „момче за всичко“

Аргументът за това, че ЕЦБ разглежда неутралния лихвен процент от 2% като вероятна крайна точка на цикъла си на съкращения, произтича от реалността, че паричната политика невинаги може сама да поеме тежестта на справянето с икономическите предизвикателства пред еврозоната. Фискалната политика също трябва да изиграе своята роля.

Д-р Катрин Нейс, главен европейски икономист в PGIM Fixed Income, посочва, че декемврийската среща на ЕЦБ е показала, че цикълът на облекчаване може би е към своя край, а не към средата. „От своя страна, ние запазваме прогнозата си за допълнителни намаления на основния лихвен процент със 100 базисни пункта през 2025 г., което би довело до достигане на депозитната лихва до 2%.“

Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард затвърди този балансиран подход, заявявайки, че решенията по паричната политика остават гъвкави и не се движат по предварително определен път.

Тя също така подчерта, че значителните икономически предизвикателства в региона не могат да бъдат решени само чрез паричната политика, като изтъкна, че ЕЦБ „не може да служи като универсален инструмент“ за европейската икономика.

Ветеранът от Wall Street Ед Ярдени, президент на Yardeni Research, повтори това мнение, като призова Европейския съюз (ЕС) да действа решително по отношение на реформите в управлението и икономическия растеж. Той посочи препоръките на бившия ръководител на ЕЦБ Марио Драги и бившия министър-председател на Италия Енрико Лета като критични стъпки за осигуряване на бъдещата устойчивост на блока.

Може ли ЕЦБ да понижи лихвите под 2%?

Обещанието на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи 60% мито върху китайския внос и универсално 10% мито за всички останали държави се очертава като голяма заплаха за еврозоната. Европейските индустрии с голям дял в износа - от машиностроенето до фармацевтиката - са изправени пред значителни рискове от намалените обеми на световната търговия.

„Очакваме до септември ЕЦБ да намали лихвения процент по депозитите до 1,5%“, заяви икономистът на Bank of America Рубен Сегура Кайела. Той добави, че тази прогноза предполага влошаване на икономическите данни и ескалация на рисковете от глобалното търговско напрежение.

 „Рисковете от по-бърз цикъл на съкращения са важни предвид подновената несигурност по отношение на търговската политика и последиците от митата“, посочи експертът.

Икономистът от Goldman Sachs Свен Яри Стен също изтъкна възможността за по-бърз темп на съкращения в зависимост от икономическите перспективи.

„Като се има предвид прогнозата ни за слаб растеж и постепенно забавяне на основната инфлация към 2%, ние предвиждаме намаление с 25 базисни пункта през януари, с потенциал за съкращение с 50 базисни пункта през март“, заяви той.

Goldman Sachs предвижда последователни намаления, които да доведат депозитната лихва до 1,75% до средата на 2025 г.

Бил Дивини, ръководител на отдел „Макроизследвания“ в ABN Amro, прогнозира, че търговските мита могат да бъдат дезинфлационен шок за еврозоната, като допълнително изтеглят инфлацията под целта на ЕЦБ от 2%.

„Очакваме ЕЦБ да понижава лихвените проценти с по 25 базисни пункта на всяко заседание на Управителния съвет през следващата година, с изключение на една пауза през април. В крайна сметка очакваме, че паричният орган може да понижи депозитната си лихва дори до 1%“, посочи той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:19 | 22.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още