IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тръмп още не е в Белия дом, но влиянието му в световната парична политика вече се усеща

Централни банки и правителства вече мислят как да реагират заради очакваните мита и търговски войни

07:32 | 20.12.24 г. 3
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Световното икономическо въздействие на новата администрация на Доналд Тръмп вече се усеща, макар и той самият още да не е встъпил в длъжност като президент на САЩ. Федералният резерв очаква по-малко намаления на лихвите, в Канада заваляха оставки заради бюджетирането на митата и се засили фокусът върху криптовалутите.

В сряда Федералният резерв намали лихвите съгласно прогнозите на последното си заседание за 2024 г. Централните банки по света от Отава и Франкфурт до Токио и Лондон демонстрират обаче повишена несигурност преди влизането на Доналд Тръмп в Белия дом, пише Ройтерс.

Представителите на Фед не само отхвърлиха прогнозите за намаляване на лихвените проценти на фона на упоритата инфлация, но и председателят Джером Пауъл каза, че в институцията се опитват да преценят как планираните от Тръмп мита, по-ниски данъци и ограничения върху имиграцията могат да повлияят на паричната политика.

Централните банкери на САЩ направиха прогнози за по-висок растеж през следващата година от прогнозирания по-рано, но също така и значително по-висока инфлация. Заради това Пауъл многократно призовава за предпазливост относно допълнителните намаления на лихвите оттук нататък, което предизвика спад в цените на акциите и повторно калибриране на пазарните оценки за по-нататъшното облекчаване на паричната политика. Сега в цените се отразява само едно намаление на лихвите на Фед за 2025 г.

„Някои хора наистина предприеха много предварителни стъпки и започнаха да включват силно условни оценки на икономическите ефекти от политиките в своите прогнози“, коментира Пауъл в отговор на въпрос дали политиките на Тръмп са взети предвид от длъжностните лица.

Японската централна банка запази нивото на основната лихва, тъй като заплахата от политиките на Тръмп хвърля сянка върху икономиката на страната, силно зависима от износа. „Несигурността около икономиката и цените на Япония остава висока“, казва се в изявление на банката, с което тя обяви решението си.

Проучване на Ройтерс сред японски фирми, публикувано миналата седмица, показва, че почти три четвърти очакват Тръмп да има отрицателен ефект върху тяхната работна среда. Това е нещо, с което централните банкери в Япония трябва да се съобразят.

Европейската централна банка (ЕЦБ) и централната банка на Канада понижиха още лихвите, като и двете се очаква да осигурят допълнително облекчаване на паричната политика през 2025 г. на фона на отслабващите перспективи пред икономиките.

Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард даде доста неясни отговори относно плановете за по-нататъшните намаления на лихвите. Тя направи всичко възможно, за да подчертае негативните рискове за растежа, включително евентуално търговско напрежение със САЩ след встъпването на Тръмп в длъжност.

Тръмп е в центъра на вниманието и в Отава, тъй като канадският финансов министър Кристия Фрийланд подаде оставка след сблъсък с премиера Джъстин Трюдо за това как да се справят с възможни мита на САЩ при следващата администрация на САЩ.

Според Фрийланд заплахата от САЩ е сериозна, след като Тръмп миналия месец предупреди, че първо ще наложи мита от 25% върху стоки, внасяни от Мексико и Канада, освен ако двете страни не ограничат потока от мигранти и фентанил към САЩ. В писмо до Трюдо тя пише, че „това означава да имаме резервите, от които може да се нуждаем, за да водим тази война на мита, да избягваме скъпи политически трикове, които не можем да си позволим“.

Междувременно ентусиазмът на криптопазара около идеята на Тръмп за създаване на стратегически резерв от биткойни претърпя неуспех, когато Пауъл каза, че Фед няма законови правомощия да го държи. Пауъл декларира и че няма план да иска промяна в закона, така че американската централна банка да може да държи такъв резерв.

„Това е нещо, което Конгресът трябва да обмисли, но ние не търсим промяна на закона“, коментира Пауъл.

Забележката му допринесе за широкия спад в цените на активите, свързани с крипто, включително спад от 5% на самия биткойн, който е най-големият от повече от три месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:32 | 20.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
Alex Silver
преди 44 минути
Най-лошото на "дядката" е, че не е от финансовия капитал. Той представлява индустриалците, които произвеждат, а не си играят на борсите да претакат "едни пари" от един в друг джоб. И това може да му изяде главата, защото финансистите са много силни и никак не желаят развитие на индустрии и производства. "Зеленият хайвер", търговия с въздух, демек, е тяхно изобретение. Смъкнаха милиарди и трилиони. А какво произведоха? Нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
Naemate1
преди 2 часа
Очакванията към дядката са за някакви магически способности а той освен да натвори един тон глупости като предния път едва ли ще постигне каквото и да било ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 0
evlogi
преди 5 часа
Бе то май никой вече не се сеща,че Байдън още е президент...Даже на откриването на Нотр Дам бяха поканили Тръмп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още