Европейската централна банка (ЕЦБ) леко повиши капиталовите изисквания за кредиторите в региона, като съобщи, че геополитическите рискове са се увеличили, въпреки че индустрията продължава да трупа големи печалби. Банките ще бъдат изправени пред минимален праг от 11,3% за висококачествен капитал през следващата година, в сравнение с 11,2% през 2024 г., посочи ЕЦБ в изявление от вторник.
През последните две години и половина европейските банки се възползваха от по-високите лихвени проценти, което доведе до рекордни печалби и увеличи изплащанията на акционерите. Въпреки това ЕЦБ предупреди, че кредиторите са изправени пред множество рискове - от геополитическото напрежение до климатичните промени.
„Намираме се в период на повишена несигурност“, заяви Клаудия Бух, която ръководи звеното за банков надзор на ЕЦБ, в интервю за Bloomberg. „Важно е да имаме стабилна и надеждна банкова система“, добави тя.
Въпреки това банковата индустрия в Европа е „стабилна“, до голяма степен благодарение на капиталовите си резерви, смята Бух. Според нея свързаните с това реформи след финансовата криза означават, че „те са в по-добра позиция да отпускат заеми за реалната икономика“.
По-рано Клаудия Бух заяви пред репортери, че банките планират да върнат 49% от печалбата си за 2024 г. на акционерите чрез дивиденти и обратно изкупуване на акции. Макар че това е с 1 процентен пункт по-малко в сравнение с предходната година, тя посочи, че банките „разполагат с достатъчно буфери в допълнение към пруденциалните капиталови изисквания“.
Обратното изкупуване е станало по-малко привлекателно за банките, които свиват отстъпките си от балансовата стойност. При ограничено търсене на кредити някои кредитори се насочват към поглъщания, за да разгърнат излишния капитал и да преследват растеж.
„Това е съвсем естествен отговор на банките на променящата се конкурентна среда“, коментира Бух, без да споменава конкретни банки. „Дигитализацията на финансовите услуги е много важен двигател тук“, добави тя.
Докато ЕЦБ проверява дали банките имат необходимата финансова сила и стабилност за такива сделки, кредиторите и техните акционери сами решават дали да осъществяват сделки, посочи още Клаудия Бух.