Европейската централна банка (ЕЦБ) ще продължи да понижава лихвените проценти, тъй като рисковете за перспективи пред инфлацията вече са „двустранни“. Това заяви председателят на финансовата институция Кристин Лагард, цитирана от Bloomberg.
В речта си дни след като ЕЦБ намали разходите по заемите до 3%, тя заяви пред репортери във Вилнюс, че посоката на движение е ясно „надолу“ и че стъпката от миналата седмица „не е последното намаление на лихвите, което ще направим“.
„Това, което виждаме сега, е промяна на рисковата позиция“, заяви Лагард. „Докато досега нашата прогноза за инфлацията беше свързана с възходящ риск, сега смятаме, че рисковете са двустранни, като това е различно от балансирани“, обясни тя.
Дори след четири намаления базираната във Франкфурт финансова институция смята, че на сегашното си ниво лихвите все още ограничават икономическата активност. Според повечето централни банкери политиката може постепенно да премине от рестриктивна към неутрална, като нито ограничава, нито стимулира растежа. Според трейдърите тази точка може да бъде достигната още в средата на следващата година.
Предизвикателството е, че този праг се определя от различни сили и е трудно да се наблюдава в реално време. По-рано Лагард виждаше неутралния лихвен процент в диапазона между 1,75% и 2,5%, макар че неотдавна членът на Изпълнителния съвет Изабел Шнабел заяви, че той може да достигне до 3%.
Този дебат се води, докато икономиката на еврозоната се сблъсква със сериозни затруднения, а домакинствата и компаниите се колебаят дали да харчат пари в условията на повишена несигурност. Последните прогнози на ЕЦБ предвиждат ускоряване на растежа до 1,1% през следващата година, но конфликтите по света, преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ и политическите сътресения у дома означават, че той може да се окаже и по-слаб.
Анализаторите предвиждат последователни намаления на разходите по заемите, докато лихвеният процент по депозитите достигне 2%. Някои инвеститорите залагат и на възможността за по-голямо намаление с половин процентен пункт - нещо, което централните банкери също не изключват.