Ръстът на кредитите в Китай неочаквано се е забавил през ноември въпреки големите продажби на държавни облигации и мерките за стимулиране на икономиката, което подчертава отслабващото търсене на финансиране в страната.
Според изчисления на Bloomberg, базирани на данни от Китайската централна банка, съвкупното финансиране - широк измерител на кредитирането - се е увеличило с 2,34 трлн. юана. За сравнение, прогнозата на икономистите в анкета на Bloomberg беше за 2,7 трлн. юана, а през същия месец на миналата година беше отчетено увеличение от 2,5 трлн. юана.
Финансовите институции са предложили 580 млрд. юана нови кредити през месеца, показват изчисленията на Bloomberg. Очакванията на икономистите бяха за 995 млрд. юана.
През последните седмици изпитващата затруднения китайска икономика се възстанови слабо благодарение на по-голямата правителствена подкрепа, като се наблюдават признаци на подобрение в потреблението и фабричната активност. Но цялостното доверие остава слабо, тъй като досегашните политики не са достатъчно силни, за да освободят икономиката от дефлацията.
Лидерите на Китай сигнализираха, че през следващата година ще приемат по-големи стимули за стимулиране на растежа и ще поставят по-голям акцент върху сектора на потреблението, който изостава в сравнение с индустриалния растеж. В четвъртък екипът на президента Си Дзинпин посочи, че усилията за стимулиране на потребителските разходи ще бъде основен приоритет.
Тази седмица Пекин промени паричната си политика на „умерено разхлабена“ за пръв път от 14 години насам, като даде знак, че централната банка на страната ще продължи да понижава лихвените проценти и да намалява размера на паричните резерви, които банките трябва да заделят. Някои икономисти прогнозираха най-сериозното намаление на разходите по заемите от десетилетие насам, въпреки че намаленията през последните две години не успяха да предизвикат по-голямо търсене на заеми.