Усилията на Европейската централна банка (ЕЦБ) да се справи с предизвикателствата на климатичните промени повишават доверието в институцията, но не променят съществено начина, по който потребителите мислят за бъдещата инфлация, сочи проучване на Бундесбанк, цитирано от Bloomberg.
В проучването сред германски домакинства, проведено през юни 2023 г., повече от две трети съобщават, че доверието им в ЕЦБ се е повишило поради ангажираността ѝ с теми, свързани с глобалното затопляне.
Макар че почти всеки четвърти смята, че фокусът на ЕЦБ върху климата ѝ помага да постигне ценова стабилност, съответно около 17% и 20% са загрижени за потенциални компромиси в тази насока и за независимостта на институцията.
Под ръководството на председателя Кристин Лагард Европейската централна банка увеличи усилията си да включи климатичните промени във всички свои операции. Последният ѝ преглед на стратегията, който приключи през 2021 г., доведе до план за действие в областта на климата, обхващащ макроикономическото моделиране, наблюдението на финансовата стабилност, събирането на данни, възможностите за оценка на риска и операциите по паричната политика.
Неотдавна членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Франк Елдерсон предупреди за инфлационните рискове от увреждането на природата. Той заяви, че деградацията на околната среда и изменението на климата имат отношение към задължението на централната банка да осигурява ценова стабилност в 20-членната еврозона.
В проучването се установява „минимално въздействие“ на ангажимента на ЕЦБ в областта на климата върху възгледите на домакинствата за бъдещите ценови тенденции. „Макар че централните банкери имат точна представа за последиците от мерките в областта на климата върху доверието на домакинствата, те надценяват ефектите върху инфлационните очаквания“, пишат изследователите.