Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард предупреди, че икономиката на еврозоната вероятно ще остане нестабилна в краткосрочен план, а несигурността и рисковете за влошаване на перспективите ще продължат и след това.
В изказването си пред евродепутати, тя посочи, че непосредствените рискове в момента са забавяне на растежа в сектора на услугите и продължаващо свиване на производството. Извън Европа тя предупреди за геополитическите конфликти и заплахите за международната търговия.
„Базираните на проучвания данни показват, че растежът ще бъде по-слаб в краткосрочен план“, заяви Лагард в Брюксел, цитирана от Bloomberg. „В по-далечна перспектива икономическото възстановяване на еврозоната би трябвало да започне да набира скорост. Очаква се потребителските разходи да се увеличат с нарастването на реалните доходи, а инвестициите да се възстановят с отшумяването на влиянието на предишното затягане на паричната политика“, обясни тя.
Инфлацията в еврозоната се ускори през ноември. Изображение: Bloomberg
Председателят на ЕЦБ направи тези коментари в навечерието на едноседмичния период на затишие, който предшества заседанията на органа по паричната политика. В условията на инфлация, която почти се е върнала към целта от 2%, и на икономика, която се бори за растеж, на 12 декември представителите на ЕЦБ вероятно ще намалят лихвените проценти с четвърт пункт за четвърти път тази година. Междувременно някои инвеститори все още залагат на по-голямо намаление с 50 процентни пункта.
Рисковете остават под формата на упоритата инфлация при услугите, както и политическото напрежение във Франция и Германия, което разтърсва пазарите на облигации. До тях се нарежда заплахата от търговски мита на САЩ след победата на Доналд Тръмп на президентските избори миналия месец.
Кристин Лагард заяви, че през това тримесечие се очаква инфлацията временно да се ускори, тъй като предишните резки спадове на цените на енергията отпадат от годишните стойности. Според прогнозите тя ще се забави до целевите стойности през следващата година.
„Битката срещу инфлацията е към своя край, но все още не е приключила“, добави централният банкер. „Все още имаме работа за вършене, но сме напът да постигнем целта и това предполага да започнем да гледаме напред повече, отколкото през последните няколко години", добави тя.