IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петя Димитрова: Банките са в основата на цялото икономическо и бизнес развитие на страната

Защо секторът започва да плаща повече данъци към хазната, коментира главният изпълнителен директор на Пощенска банка и на ръководството на АББ

19:50 | 02.12.24 г. 1
Снимка: Investor Media Group
Снимка: Investor Media Group

Банките в България са много добре капитализирани и са може би една от малкото системи със стабилно развитие, които дават сигурност. Те са в основата на цялото икономическо и бизнес развитие на страната. Този коментар на конференцията на Bulgaria ON AIR и Bloomberg TV Bulgaria – „Финанси: Уравнения и решения“ направи Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на управителния съвет на Пощенска банка, която е и председател на ръководството на Асоциацията на банките в България.

Според нея така наречените свръхпечалби на банките се преекспонират и не се разбира, че банките капитализират печалбите си и по този начин могат да участват правилно в икономическия процес и правилно да кредитират.

„Когато банките са свръхобложени и нямат капитал, с който да продължат правилното кредитиране, икономическият цикъл би се забавил значително“, предупреди Петя Димитрова.

Тя напомни, че банките също така са силно регулирани, както от нашата централна банка, така и от Европейската централна банка. И добави, че в България минималните задължителни резерви са 12% с 0% лихва, като по думите на банкера това са „над 600 милиона допълнителен данък, внесен към държавата“.

„Ако се върнем на дискусията за свръхпечалбите, това означава, че с всички останали разходи, които банките имат, капитализирането и възможността за кредитиране“ подлежи на сериозен риск“, обясни Димитрова.

По думите ѝ банките правят сериозни инвестиции в сферата на дигитализацията. „Друга важна тенденция е ESG политиките, където също се отделят сериозни средства. Банките участват и във всякакви образователни инициативи. Много са примерите за инвестиции, които банките правят в държавата и обществото по един или друг канал“, посочи председателят на АББ и подчерта, че се надява здравият разум да надделее над фискалния популизъм, който се вихри през последните седмици.

На колко възлизат инвестициите на банките за въвеждане на еврото? Ще бъдат ли обложени финансовите институции с 15% данък по линия на ОИСР?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Повече информация за събитието може да откриете на сайта на Investor Media Pro.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:51 | 02.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
Банките в България залагат бомба с закъснител финансирайки имотния сектор който не е продуктивен и лишавайки бизнеса от достъпни кредити. Това е така защото банките ни станаха мързеливи и супер предпазливи. Те си осигуряват дълготрайни печалби залагайки на ниския риск от възвращаемостта на ипотеките. Тук обаче те грешат, защото рано или късно цените ще тръгнат надолу и те ще се окажат с множество имоти под себестойността на отпуснатия кредит. Това може да доведе до фалити на някои от тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още