Ако изпаднем в ситуация на свръхдефицит, рискуваме да се върнем далеч в миналото и да сме изправени пред мерки, които не са съобразени със ситуацията в страната. За това предупреди на конференцията на Bulgaria ON AIR и Bloomberg TV Bulgaria „Финанси: Уравнения и решения“ доц. Петър Чобанов, подуправител на БНБ, ръководител на управление "Банково", и член на управителния съвет на БНБ.
Според него големият проблем са разходите и по-конкретно, текущите разходи на бюджета – пенсии, издръжка и други.
„Формулата за минимална работна заплата категорично създава много повече рискове, отколкото да разрешава проблеми. Тя натоварва бизнеса", посочи той.
Доц. Чобанов подчерта, че паричните условия у нас се определят от фискалната политика. „Когато се намирахме в по-висока инфлационна среда, позволихме много да се разширят разходите“, напомни той и заяви, че при намаляване на инфлацията рискът е приходите да не стигат за покриване на тези разходи.
По думите му дори по-опасно е да се създаде инерция в увеличаване на разходите.
„Изправени сме пред ситуация, в която поддържайки бюджетния дефицит близо до 3%, трябва да си зададем въпроса дали ще успеем да го съхраним устойчиво в тези рамки“, коментира той.
Защо миналата година Българската народна банка взе решение за повишаване на минималните задължителни резерви? Дават ли ефект мерките, ориентиране към кредитополучателите на пазара на недвижимите имоти? От какви структурни промени има необходимост здравеопазването? Защо данък свръхпечалба върху банките е рискова мярка и как ще се отрази отнемането на капитал от банките на икономическия растеж? Какви са предизвикателствата пред платежните системи? Трябва ли БНБ да се превръща в донор на бюджета?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Повече информация за събитието може да откриете на сайта на Investor Media Pro.