Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да продължи да намалява разходите по заемите, тъй като ръстът на потребителските цени вече е почти под контрол. Това заяви гуверньорът на Латвийската централна банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ Мартинс Казакс, цитиран от Bloomberg.
„Следващата седмица ще се проведе последното за годината заседание на ЕЦБ и според мен трябва да вземем решение за намаляване на лихвените проценти“, посочи той в понеделник пред латвийската телевизия TV3. „Виждаме, че проблемът с инфлацията скоро ще приключи, а това означава, че можем да понижим лихвите“, смята финансистът.
Инвеститорите също очакват да се пристъпи към намаление на лихвите на заседанието на 12 декември, като това би бил четвъртият такъв ход в цикъла на облекчаване на паричната политика, който стартира през юни. Не е ясно какво ще се случи след това, тъй като геополитическата несигурност помрачава перспективите пред централните банкери.
„Разбира се, несигурността е много голяма. Не знаем какви ще бъдат първите стъпки на Доналд Тръмп, когато встъпи в длъжност, а потенциалните мита от САЩ биха могли да забавят отново европейската икономика“, посочи още Казакс.
В отделно интервю за Financial Times главният икономист на Европейската централна банка Филип Лейн заяви, че въздействието на потенциалните търговски налози от Вашингтон може да засегне инфлацията в еврозоната „и в двете посоки“.
Според него базираната във Франкфурт финансова институция трябва да взема бъдещите си решения въз основа на предстоящия риск, а не на последните икономически данни.
„След като процесът на дезинфлация бъде завършен, тогава мисля, че паричната политика трябва да бъде основно ориентирана към бъдещето и да сканира хоризонта за това кои са новите шокове, които могат да доведат до по-малък или по-голям инфлационен натиск“, каза Лейн.
Той смята, че макар общият темп на инфлация да се е доближил до целевото равнище на ЕЦБ от 2%, има „още малко път за извървяване“, като инфлацията при услугите трябва да се забави допълнително.
По данни Евростат инфлацията в еврозоната се е ускорила до 2,3% през ноември, което е повече от октомврийските 2%, но е в унисон с пазарните очаквания и засилва аргументите в полза на по-предпазливото намаляване на лихвените проценти през следващия месец.