IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Централните банки в Източна Европа трупат злато в търсене на сигурност

Местните банкови регулатори се наредиха сред най-големите купувачи на благородния метал в света

15:50 | 30.11.24 г.
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

По-рано тази година ръководителят на Чешката централна банка (Ceska narodni banka - CNB) Алеш Михл пътува за Лондон, за да нагледа набъбващия куп златни кюлчета, съхранявани в трезорите на Английската централна банка.

Мисията на Михл да инспектира златото, съхранявано за CNB, е част от заявената амбиция на гуверньора да удвои запасите на страната до 100 метрични тона през следващите три години. Те са се увеличили пет пъти, откакто Михл встъпи в длъжност през 2022 г., пише Bloomberg.

"Трябва да намалим волатилността", заяви Михл пред Bloomberg Television по-рано този месец. "И за тази цел се нуждаем от актив с нулева корелация с акциите, а този актив е златото".

Чешкият банкер не е единственият, който засилва покупките на благородния метал. Негови колеги от Варшава до Белград се включват в златната треска в опит да диверсифицират резервите и в очакване на бъдещи увеличения на цените. Това превръща Източна Европа в един от най-големите купувачи на злато и подкрепя ръста на цената му.

Централните банки по цял свят трупат злато като защита от външни сътресения, като например бъдещи търговски войни в резултат на намеренията на Доналд Тръмп и геополитическото напрежение в Украйна и Близкия изток. Но източноевропейските банки са особено активни в попълването на златните си запаси.

Докато Михл пътува до Лондон, колегата му във Варшава пише сценарий за филм за историята на полското злато. Сръбските власти пък пренесоха запасите си от злато, съхранявани в чужбина, у дома, за да ги държат на по-сигурно в Белград и да намалят разходите за съхранение.

Стремежът към сигурност е мощен двигател в региона, опустошен от войните в Европа в миналото, а днес е в съседство с най-тежкия конфликт на континента след Втората световна война.

Страни от Източна Европа са сред най-големите купувачи на злато през второто тримесечие на 2024 г. Графика: Bloomberg Страни от Източна Европа са сред най-големите купувачи на злато през второто тримесечие на 2024 г. Графика: Bloomberg

Екскузивен клуб

Полша, която граничи с Украйна и е твърд поддръжник на военните цели на Киев, е най-големият купувач на злато в световен мащаб през второто тримесечие, сочат последните данни на Световния съвет по златото.

Управителят на централната банка на Полша (Narodowy Bank Polski  - NBP) Адам Глапински заяви, че златото и резервите в твърда валута са от решаващо значение за защитата на икономиката от катастрофални събития. Той увеличи запасите от злато до около 420 тона към септември, което е около половината от запасите на Индия или Япония.

"Влизаме в ексклузивния клуб на най-големите собственици на злато в света", похвали се Глапински по време на пресконференция миналия месец, подкрепяйки целта си да увеличи дела на златото до 20% от всички резерви на банката.

Той изрази съжаление, че не е имал време да работи по своя сценарий за филм. Видеоклип в YouTube, изготвен от централната банка през февруари, показва Глапински в трезор, пълен със запечатани кутии с шест хиляди златни кюлчета, който заявява, че скривалището "е собственост на целия полски народ".

Чехите също са потенциални бъдещи членове на клуба. Централната банка в Прага има резерви в чужда валута на стойност около 150 млрд. долара - почти половината от брутния вътрешен продукт на страната. С това е на едно от първите места в света по този показател.

Михл, чийто стремеж към диверсификация включва покупки на американски акции, беше критикуван за това, че купува злато в момент, когато цената му достигна рекорд тази година. Паричните власти отвърнаха на удара, като настояха, че дългосрочните покупки са постепенни, което намалява въздействието на ценовите колебания.

В затруднената геополитическа обстановка покупката на злато е добър залог за централните банкери. Американската инвестиционна банка Goldman Sachs Group включи метала в списъка си с най-добрите сделки със суровини за 2025 г., като прогнозира, че цените могат да нараснат още по време на президентството на Тръмп и да достигнат 3000 долара за тройунция до декември следващата година.

"Геополитическата фрагментация е благоприятна за златото, а постепенното отслабване на долара би трябвало да бъде допълнителен попътен вятър", заявиха от швейцарската частна банка J. Safra Sarasin в доклад от 10 ноември.

Движение на цената на златото. Графика: Bloomberg Движение на цената на златото. Графика: Bloomberg

Лидерите в Източна Европа разглеждат златото като сигурно убежище и политическа точка за продажба, тъй като те поддържат често сложни баланси между Запада, Русия и Китай.

Унгарската централна банка е увеличила златните си запаси с повече от една десета до 110 тона през тази година.

Златото има важна роля в историческата идентичност на Унгария. В Музея на парите, разположен в един от дворците, собственост на Унгарската централна банка (Magyar Nemzeti Bank - MNB), има парен локомотив, изработен от жълти кюлчета. Скулптурата, наречена "Грохотът", изобразява служителите на централната банка, които в края на Втората световна война са избягали от съветската армия с влак, натоварен със златните резерви на страната.

Златото е не по-малко важно за Сърбия, където президентът Александър Вучич нареди през 2021 г. да бъдат репатрирани запасите от благородния метал на страната, държани извън нея. Тази година той обеща да купи кюлчета с "всеки излишък от пари", останали в държавната хазна, "за да бъдем сигурни и защитени в трудни времена".

От встъпването си в длъжност през 2012 г. гуверньорът на централната банка на Сърбия Йоргованка Табакович ръководи утрояването на златните резерви до 48 тона. Натрупването е извършено в тясно сътрудничество с Вучич, който е осигурил "стратегическо мислене, познаване на глобалните геополитически отношения и информация", за да подкрепи покупките на злато, казва тя.

"Златото придобива стойност и значение във времена на глобални сътресения, особено при геополитически конфликти и периоди на висока инфлация", заяви Табакович в отговор на въпроси, изпратени по електронната поща. "За съжаление, през последните години станахме свидетели на действието и на двата фактора."

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:50 | 30.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още