Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да бъде внимателна и да не намалява твърде много лихвените проценти, тъй като разходите по заемите вече са близо до ниво, което не ограничава икономиката, и понижаването може да има обратен ефект. Това заяви в интервю за Bloomberg членът на Изпълнителния съвет на финансовата институция Изабел Шнабел.
Централните банкери могат да продължат да облекчават паричната политика, но трябва да го правят постепенно, смята тя.
„Като се има предвид перспективата пред инфлацията, мисля, че можем постепенно да се придвижим към неутрална лихва“, посочи Шнабел.
Тя определи т. нар. неутрална лихва, която не може да бъде точно измерена, на ниво от 2% до 3%. Тъй като лихвеният процент по депозитите в еврозоната е 3,25% след трите намаления с четвърт пункт досега тази година, Шнабел предупреди, че „може да не сме толкова далеч“ от неутралната лихва.
Инвеститорите снижиха залозите за намаляване на основните лихви от ЕЦБ след коментарите на Изабел Шнабел на 146 базисни пункта до края на 2025 г. в сравнение със 150 пункта преди това.
Позицията на Шнабел подхранват засилващия се дебат за това как ЕЦБ трябва да реагира на влошаването на икономиката на еврозоната заедно с инфлацията, която се доближава до целта от 2% по-бързо от предвиденото по-рано.
Дискусиите относно темповете на облекчаване стават разгорещени и са допълнително усложнени от повишената глобална несигурност - особено от търговските мита, които вероятно ще съпътстват завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом.
Активността в частния сектор на еврозоната отново се свива. Изображение: Bloomberg
Инвеститорите очакват лихвите да паднат до около 1,75% през следващата година, но Шнабел заяви, че това е в противоречие със собствената ѝ прогноза. Икономисти, анкетирани от Bloomberg, предвиждат понижение до 2% през втората половина на 2025 г.
Изабел Шнабел също така отхвърли спекулациите на инвеститорите за намаления с по половин процентен пункт, като каза изтъкна че има „силно предпочитание към постепенния подход“.
По думите ѝ, дори ако инфлацията се забави, намаляването на разходите по заемите може да се окаже контрапродуктивно, ако основните икономически показатели се понижават.
Инфлацията в еврозоната вероятно се е ускорила през този месец. Изображение: Bloomberg
Тя обаче не се притеснява от изненадващия спад на активността в частния сектор този месец, цитирайки повишената несигурност, произтичаща от политическите проблеми в Европа и изборната победа на Тръмп в САЩ.
„Проучванията сочат, че икономиката на еврозоната все още е в стагнация“, заяви Изабел Шнабел, добавяйки, че не вижда риск от рецесия в момента. „Потреблението през третото тримесечие, доколкото можем да кажем въз основа на наличните данни, беше по-силно от очакваното. Виждаме някои доказателства за възстановяване“, изтъкна тя.
„Има все повече доказателства, че въздействието на кампанията за затягане на политиката на ЕЦБ видимо избледнява“, според Шнабел. „Скорошно изследване показа, че повечето банки вече не смятат, че лихвените проценти задържат търсенето на кредити“, добави тя.
Тя призна, че неутралният лихвен процент вероятно е по-висок, отколкото преди пандемията от Covid-19, но „ние също така живеем в много различен свят“. „Имаме много по-висок публичен дълг, по-голяма фрагментация и значителни инвестиции, за да се справим с предизвикателствата, пред които сме изправени“, каза тя. „И също така имаме потенциален тласък на производителността от революцията на изкуствения интелект (AI)“.
Що се отнася до инфлацията, Шнабел е уверена, че тя ще достигне 2% през следващата година - въпреки все още високия ценови натиск в сектора на услугите.
И въпреки че завръщането на Тръмп в Белия дом е още едно главоболие за ЕЦБ, ограничената информация за това какво всъщност ще направи той означава, че е твърде рано да се правят заключения, категорична е тя.
преди 1 месец До: Tikva007 под неутрална лихва имат друго предвид, но защо ти е да четеш като може да пооовръщаш на пооки.... за това има едно т. нар. отпред, много неграмотнииий селяянино! А колко е отрицателната лихва в родната ти русия? 20% може би ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец *Тя определи т. нар. неутрална лихва, която не може да бъде точно измерена, на ниво от 2% до 3%* - Много интересна постановка, според която 1% лихва е отрицателна. Днешните финансисти създадоха анти-финансова система и за нея се нуждаят от анти-математика. Какво ли още ще научим от тях?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар