Европейската централна банка трябва да намали лихвените проценти достатъчно, за да се увери, че те вече не ограничават икономическия растеж. Това заяви гуверньорът на Италианската централна банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ Фабио Панета, цитиран от Bloomberg.
„Ограничителните парични условия вече не са необходими. Трябва да нормализираме позицията си по паричната политика и да преминем към неутрална - или дори експанзивна територия, ако е необходимо“, смята той.
Паричният орган във Франкфурт обмисля колко бързо да намали разходите по заемите след третото им понижение за годината миналия месец. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви по-рано, че темпът на облекчаване все още предстои да бъде определен, въпреки че посоката е ясна.
Очаква се представителите на финансовата институция да пристъпят към облекчаване на паричната политика и на заседанието си през декември. Инвеститорите очакват още такива стъпки, докато депозитната лихва не достигне 2% в средата на следващата година от 3,25% в момента.
Четвъртото за годината намаление с четвърт пункт през следващия месец е много вероятно, заяви управителят на Естонската централна банка Мадис Мюлер по време на интервю в Талин.
„Анализът, обсъждането и новата прогноза все още предстоят. Но мисля, че е вероятно през декември отново да намалим лихвените проценти“, каза той.
В разговор с Bloomberg гръцкият му колега Янис Стурнарас посочи в понеделник, че намалението с този размер е почти сигурно.
Инфлацията и околната среда
Според Франк Елдерсън от Изпълнителния съвет на Европейската централна банка тя трябва да отчита рисковете, произтичащи от увреждането на природата - процес, който може да подхрани инфлацията по същия начин, както изменението на климата.
„Ако влошаването на състоянието на природата продължи, икономическите дейности, зависещи от екосистемните услуги, ще бъдат засегнати от проблеми като прекъсвания на веригата на доставки, които оказват влияние върху цените и в крайна сметка върху инфлацията“, заяви Елдерсън по време на реч във вторник.
Говорейки в рамките на Седмицата на еврото във Франкфурт, той заяви, че както проблемите на природата, така и изменението на климата, имат отношение към задачата на ЕЦБ да осигурява ценова стабилност в 20-те държави от еврозоната.
Нидерландският финансист, който е и заместник-председател на Надзорния съвет на ЕЦБ, неведнъж е предупреждавал, че екологичните предизвикателства ще подклаждат икономическата нестабилност в бъдеще. Забележките му идват на фона на нов преглед на стратегията на ЕЦБ за паричната политика, чиито резултати трябва да бъдат представени през втората половина на 2025 г.
Последният преглед, който приключи през 2021 г., дойде с план за действие в областта на климата, обхващащ макроикономическото моделиране, наблюдението на финансовата стабилност, събирането на данни, възможностите за оценка на риска и операциите на ЕЦБ по паричната политика.
преди 40 минути До: тиквеника007 Хаха, мислител, пак се упражняваш нескопосано в лаене по ЕС ... А тази нощ украинците буквално са подпалили могучая със зловещите падащи отломки на свалени дронове! Ще нулират всякаква икономическа дейност в 200-300км зона около тях. Са последно не разбрах имаш ли си масло или нямаш у вас? Дай адрес ще ти пратим няколко пакетчета. Има хубаво българско по 6лв/250гр. Стига си се тъпкал с разни вносни ... :))) ... или искаш ру33ки маргарин? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 часа *Панета от ЕЦБ: Трябва да преминем към неутрални лихви, за да подпомогнем растежа* - *Неутрални* лихви на нормален език би трябвало да означава нулеви, нали? Този компот май вече един път сме го яли - съдържанието е известно - гговвно. Какъв различен резултат очаква Панета? Растеж с лихви не се прави, а с работеща икономика. И работеща икономика с лихви не се прави, а с производство на конкурентни стоки и услуги. А те пък се произвеждат с акъл, евтини суровини и енергия и сигурен пазар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар