За 13-a поредна година конференцията Investor Finance Forum ще събере на едно място експерти от банковия, финансовия и финтех сектор, капиталовите пазари, фондовите борси и регулатори. Най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона, което икономическият сайт Investor.bg организира, ще се проведе на 21 ноември в "Интер Експо Център" в София. Подробности за програмата и участниците в събитието ще откриете ТУК, където може да се регистрирате за присъствие на място.
Какви са нагласите на българите към инвестициите, каква е разликата в поколенията в това отношение и какви възможности на пазарите ще донесе 2025 г. - разговаряме с Асен Стойчев, директор "Частно банкиране" във Fibank, който ще е сред участниците на форума.
- Г-н Стойчев, променят ли се финансовите нагласи на българите към инвестиционната дейност?
Близо 80% от богатството на средностатистическия българин се състои от притежавани нефинансови активи – имоти и движимо имущество. Ако изобщо инвестират на капиталовите пазари, българите залагат предимно на традиционните стратегии в акции, облигации или балансирани схеми – комбинация от двете. Двуцифреният темп на ръст на доходите на гражданите през последните години сам по себе си не доведе автоматично до повишено желание или интерес за инвестиране в акции на публични компании или други финансови активи.
Напротив, той беше преобразуван в задълбочаващ се натиск върху пазара на недвижими имоти, където традиционно инвестира българинът. А в условията на висока инфлация и ниски лихви, тенденцията се изостри и именно домакинствата с високи доходи и спестявания, както и покупките със собствени средства, бяха в основата на ускорения ръст на цените.
Асен Стойчев завършва McGill University в Монреал, Канада, през 2007 г., специалност „Икономика и Международни икономически отношения“ и втора специалност „Бизнес мениджмънт“. Придобива магистърска степен по Финансово и търговско регулиране от London School of Economics and Political Science (LSE) през 2008 г.
От 2009 г. работи в Първа инвестиционна банка, където преминава през дирекции Mикрокредитиране, Управление на риска и Трежъри. През септември 2020 г. е избран за директор на „Частно банкиране“, където управлява клиентските и оперативни дейности и отговаря за привличането на големи корпоративни клиенти на банката.
Председател е на филиала за България на McGill University Alumni Association и е член на общностите McGill Investment and Banking Club, LSE Investment Society и LSE Business Society. Участва активно в борсови симулации, семинари и лекции в областта на финансовите пазари.
- С повишаването на доходите на хората засилва ли се интересът към частното банкиране у нас?
Със сигурност такава тенденция съществува и тя е продиктувана от някои трансформации в банковата система, които наблюдаваме от доста време насам. Поради общата дигитализация и намаляването на физическите локации за сметка на онлайн финансовите услуги, заможните клиенти все по-често търсят личния подход и доверие, което имат в лицето на персоналния си банкер. Този тип клиенти имат необходимостта както активите, така и пасивите им да бъдат адекватно и динамично управлявани от надеждни и мотивирани специалисти.
Състоятелните лица, клиенти на Частно банкиране, се радват на възможността да бъдат посетени в офиса или дома им и да ползват пакет от уникални отстъпки в ежедневното банкиране, който за активните потребители превръща банковата услуга в значително по-изгодна спрямо стандартното ниво на обслужване или дори изцяло онлайн доставчици на финансови услуги. За партньорите си, разработихме и специален продукт – EGO Портфейл, който предлага индивидуален подход при управлението на инвестиционни портфейли, съобразен с оптималното ежедневно менажиране на риска, разходите, целевата доходност и данъчната специфика на всеки клиент.
- Традиционно българите държат спестяванията си в депозити или инвестират в имоти - имате ли наблюдения дали това започва да се променя и да поглеждат и към други активи? Расте ли склонността им да поемат риск?
Определено раздвижване на пазара през последните години се забелязва. Интересът на българина към платформи за краудфъндинг или P2P инвестиране, платформи за достъп до частен кредит и структурирани продукти с гарантирана главница е налице. В същото време независимо от факта, че инвестициите в традиционните КИС са относително малък дял от общите спестявания на българите, те растат с бързи темпове (средно около 20% годишно), като инвестиционните посредници трябва да поемат инициативата и да работят усилено за развиване на потенциала и органичния ръст в сегмента. Наблюденията ми са, че ако на ниво банка процентът инвестиции в общия микс от активи на хората е около 3%, то за клиентите на Частно банкиране този процент вече е 25%, което е силно обнадеждаващ факт.
- Има ли разлика между поколенията по отношение на инвестиционните им предпочитания?
Промяната в нагласата на населението към насочване на свободен ресурс в посока местните и световни финансови пазари е провокирана от процеса на обмяна на поколенията и склонността за поемане на по-голям риск от младите. Българите в своите 20 и 30 години са по-активни в управлението на своите налични средства, като все по-често прибягват до месечни планове за инвестиции с малки суми през популярни банкови или онлайн платформи. Различни анкети и проучвания показват, че над две трети от младите са инвестирали в акции, а над половината и в борсово търгувани фондове. На трето място по популярност са криптовалутите, a облигациите без изненада заемат най-малък дял в портфейлите на младите, за разлика от хората в по-късен етап от кариерата си.
- Може ли да дадете пример на инвестиционни продукти на Fibank, които са донесли по-висока доходност през годините?
Стараем се винаги да предлагаме рационални и ефективни решения за клиентите ни като алтернатива на депозитите и инвестициите в недвижимости. През 2022-2023 г. съветвахме нашите клиенти да купуват физическо злато, като към момента тази инвестиция им носи над 50% доходност. Като достъпна алтернатива за масовия клиент банката разработи и един уникален продукт на българския пазар – „Златна сметка“ – инвестиция в безналично злато, която ежедневно отразява движението в публикувания от БНБ фиксинг на златото в лева.
Тук трябва да спомена и алтернативния инвестиционен продукт „Перспектива“ - единствена по вида си възможност за висока доходност, достигаща до 5,5%. Валутата може да бъде лева, евро или щатски долари, а лихвеният процент нараства в зависимост от срока, който предпочете клиентът. Това предложение от Fibank e подходящo за професионални инвеститори, заможни клиенти физически лица със свободни средства над 50 хил. евро, както и за бизнес клиенти, които търсят по-висока доходност. В условията на сваляне на лихвените проценти от страна на ЕЦБ, лихвата по продукт „Перспектива“ е фиксирана и няма риск да се понижи при промяна на пазарни условия, икономическа обстановка или други външни фактори. Този инструмент ефективно предоставя реална доходност (над очакваната инфлация) от 5,5% за период от 5 години.
- Какви нови възможности на инвестиционните пазари очаквате да донесе 2025 г.?
Считам, че американската фондова борса ще продължи да предоставя най-добрите възможности за инвестиции и през 2025 г. Бих посъветвал клиентите да диверсифицират паричните си резерви, като очаквам възвръщаемостта на активите в долари да е много атрактивна спрямо тази в евро, най-малкото поради съществуващия лихвен диференциал – петгодишната доходност по държавен дълг в долари е над 2% по-висока от тази в евро. Щатският долар за последните 20 години е в постоянен възходящ тренд спрямо еврото, изключвайки временните колебания в цената. Тази тенденция смятам, че ще се запази и в дългосрочен план.
В допълнение на това, разумно е 10% от ликвидните ни активи да са инвестирани в инвестиционно злато, особено имайки предвид текущо развиващата се корекция в цената. Бих отдал препоръка за малка спекулативна инвестиция в криптовалути на фона на заявките от страна на новата администрация в Белия дом за завой в политиката на Комисията по ценните книжа и фондовите борси спрямо тези активи.
- Защо подкрепяте Investor Finance Forum 2024?
Имам удоволствието да участвам в събитията, организирани под шапката на Investor Finance Forum през последните четири години и съм благодарен за поканата за пореден път да се включа в дискусия с толкова изявени финансисти и икономисти, с които да представим гледната точка на индустрията и да съумеем да предоставим един алтернативен анализ, полезни насоки и нови идеи за широката инвестиционна публика. Пожелавам успех на организаторите на този вече превърнал се в регионален форум с огромен авторитет сред финансовите професионалисти.