С бурните промени в технологичната сфера киберсигурността на финансовите институции става все по-съществена част от бизнес развитието. В момента финтех секторът е изключително конкурентен на традиционните банки, тъй като някои от тях не успяват да се адаптират навреме. Това коментира Невен Дилков, основател и изп. директор на Neterra, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
Гостът посочи, че някои ръководители на банки все още не са сигурни как да действат в бързопроменящата се технологична среда. А в същото време развитието на технологиите създаде нуждата финансовите институции, начело с банките, да се адаптират, като предлагат конкурентни услуги.
С навлизането на нови инструменти, като онлайн банкирането например, идва и необходимостта от киберсигурност. Гостът заяви, че когато една компания иска да защити клиентите и данните си, трябва да се разчита на специалисти и не само на вътрешни ресурси. Той допълни, че често в неопитните екипи малка грешка, което може да коства нивото на защита. Ключово е и да се правят регулярни тестове, за да се гарантира изрядността.
Събеседникът посочи, че кибератаките срещу компаниите често са свързани с индустриален шпионаж, където се изисква сериозна техническа подготовка. „Фирмите понякога си поръчват атаки срещу самите тях, за да проверят нивото си на защита. По-сериозен е проблемът с хакерите, подкрепени от правителствата, които целят да развалят инфраструктурата на съперническа държава“, посочи той.
Невен Дилков коментира и темата за изкуствения интелект, който е ключов при киберсигурността и развитието на технологиите, тъй като може да се използва както от хакерите за по-оптимизирани атаки, така и от специалистите в сектора на сигурността, за да гарантират по-устойчива защита.
„Изкуственият интелект бе една от основните теми на конференция в Цюрих… Най-интересните теми бяха във финансовия сектор, където се показа дълбочината на разбирането – на какви нива и за какви цели могат да се използват тези инструменти и от какви рискове трябва да се предпазва човек, като най-честият риск е да се подценяват възможностите на изкуствения интелект.“
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.