IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Италия иска да насърчи сливанията на банки с продажбата на дела в Monte dei Paschi

От сделката може да произлезе нова банкова сила

19:20 | 14.11.24 г. 2
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Възможна нова сила в италианското банкиране започна да се оформя, след като регионалният кредитор Banco BPM SpA придоби дял в конкурентната Banca Monte dei Paschi di Siena SpA. Banco BPM в сряда придоби 5% от Monte dei Paschi, след като италианското правителство продаде по-голямата част от оставащия си дял в спасената преди години банка.

Това стана само седмица след като BPM обяви оферта за поглъщане на Anima Holding SpA в сделка, която може да създаде инвестиционен посредник, контролиращ активи на стойност 220 млрд. евро. Anima преди това придоби 3% от Monte Paschi при продажбата на акции от държавата, пише Bloomberg.

Ходът на BPM поставя основата за закупуване на повече акции по-късно, като същевременно създава бариера за други банки, които евентуално са обмисляли инвестиция в Paschi.

Италианските банки имат пари за харчене, тъй като рентабилността им се повиши заради по-високите лихвени проценти. UniCredit SpA през септември заяви, че е придобила значителен дял в германската Commerzbank AG и че обмисля пълно придобиване. UniCredit също купи румънска банка преди около година=

BPM се облагодетелства от по-високите лихви, като печалбата преди данъци се повишава с 20% през първите девет месеца на годината.

Paschi може би предлага най-ясния пример до момента за възстановяване на италианския банков сектор. Банката – най-старата в света, беше на ръба на колапса, премина през продължително преструктуриране, национализация и вливане на милиарди евро свеж капитал и това започна да се отплаща в последно време. Paschi отчете рекордна печалба за миналата година и възобнови изплащането на дивиденти след 13-годишно прекъсване.

Базираната в Сиена, Италия, банка се превърна в най-важната част от плана на италианското правителство за създаване на кредитор с мащаб, който поне да се доближи до UniCredit и Intesa Sanpaolo – и двете имат пазарна стойност над 65 млрд. евро.

BPM заяви в сряда, че не планира да повиши дела си в Paschi над 10%, като изглежда, че изключва пълно придобиване. Все пак анализаторите на JPMorgan пишат в бележка в четвъртък, че „не бихме изключили напълно поглъщане“, тъй като BPM може  да реши да промени курса.

Anima продава своите продукти чрез споразумения за партньорство, като BPM и Paschi са сред най-важните канали за дистрибуция.

Правителството на Италия продаде 15% от Monte dei Paschi, като BPM купи 5%, Anima Holding – 3%, Caltagirone Group – 3,5%, и семейството на покойния основател на EssilorLuxottica SpA Леонардо дел Векио – също 3,5%.

Продажбата на дела в Monte dei Paschi е донесла на Италия около 1,1 млрд. евро. Преди година Рим продаде 25% от капитала на банката за 920 млн. евро, а през март – 12,5% за 650 млн. евро. Така общият приход от дела на държавата в банката достига почти 2,7 млрд. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:49 | 14.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
corner
преди 1 месец
къв Мерцедес - произвеждаха си инсталациите в някои бг гета , за другото само мога да се досещам - а в същото време не могат една нормална кола да произведат , кояго да не е за милионери : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
evlogi
преди 1 месец
Големият майтап е, че двете най големи италиански банки Intesa Sanpaolo и Unicredit имат пазарна капитализация двойно по-голяма от тази на двете най-големи немски банки, Deutsche Bank и Commerzbank, а още по-големият майтап е,че Ferrari е в момента най-скъпата европейска автомобилна компания, (79 млрд$) изпреварваща значително Porsche ( 62млрд ) и Mercedes ( 59 млрд) ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още