IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕЦБ ще обърне по-голямо внимание на геополитическите рискове в банките

Решението излиза на фона на засилената загриженост за икономическите сътресения, причинени от войните в Украйна и Близкия изток

20:26 | 12.11.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Европейската централна банка (ЕЦБ) планира да изисква повече информация от банките за експозицията им към геополитически рискове, предава Bloomberg.

Според запознати финансовата институция е готова следващия месец официално да повиши значението на потенциалните удари от политически събития, включително войни, в годишния си списък с приоритети на банковия надзор за следващите години. Това ще доведе до увеличаване на исканията за информация, както и на проверките на място за банките.

Решението на регулатора да засили контрола върху геополитическите рискове е едно от най-големите разширения на дейността му, откакто председателят на Надзорния съвет Клаудия Бух пое поста в началото на годината. То се взима на фона на засилената загриженост за икономическите сътресения, причинени от войните в Украйна и Близкия изток, както и от потенциалните търговски конфликти в резултат на по-високите мита от страна на САЩ при втория президентски мандат на Доналд Тръмп.

Бух продължава постоянните усилия на ЕЦБ да направи банковия надзор по-ефективен, като се съсредоточи върху рисковете, които смята за най-значими за отделните банки. Бившият служител на Бундесбанк наскоро заяви, че планира да ускори темпа, с което централната банка на еврозоната оказва натиск върху кредиторите да отстранят забелязаните недостатъци.

Новият надзорен приоритет на Европейската централна банка ще създаде значителен обем работа за засегнатите кредитори и тяхното висше ръководство. Проверките на място продължават няколко месеца и в тях обикновено участват служители на ЕЦБ, на националните органи и външни консултанти, които могат да разпитват банкови служители и да изискват от тях потвърждение на данни.

Някои ръководители на банки и дори някои регулаторни органи заявиха, че се опасяват, че ЕЦБ може да възприеме твърде груб подход при изчисляването на въздействието на хипотетични геополитически сътресения върху банките и техните капиталови съотношения. Високопоставен банкер посочи, че те биха се противопоставили на включването в тези изчисления на потенциалния удар от множество кризи, които се случват едновременно, докато служител на Надзорния орган заяви, че иска да се вземат предвид и смекчаващите фактори. 

Банките използват тези вътрешни изчисления в дискусиите с ЕЦБ относно плановете си за това колко пари искат да инвестират, да използват за подкрепа на кредитирането или да изплатят на акционерите. Това означава, че по-лошият резултат вероятно ще се отрази на тези планове.

За момента ЕЦБ отказва коментар по темата.

Бух и преди е сигнализирала за нарастващо внимание към въздействието на новите глобални конфликти върху кредитните портфейли и търговския бизнес на банките. Геополитическите рискове „засягат банките, но пазарите и мениджърите по риска често не ги вземат предвид“, каза тя миналата седмица.

Европейските банки издържаха на сериозните удари върху бизнеса си от инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., отчасти благодарение на държавната помощ за засегнатите отрасли. Въпреки това кредиторите в целия регион заделиха пари за загуби по заеми към компании, които бяха пряко засегнати или пострадаха от последвалия скок на цените на енергията.

Годишният списък с надзорни приоритети на ЕЦБ определя фокуса на регулатора за следващите три години. От него се ръководят оперативното планиране и разпределението на ресурсите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:26 | 12.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още