Големите банки в САЩ приеха избирането на Доналд Тръмп за нов мандат в Белия дом от сдържано до откровено ликуване, пише Bloomberg. Във финансовия свят очакват, че начело на САЩ той ще сложи край на регулаторните изисквания, които налага администрацията на Белия дом. Отвъд Океана от известно време се борят срещу изискванията за капитала, вписани в Базел 3.1 (или Basel Endgame) и малко спряха критиките си, когато от Федералния резерв обявиха, че работят за смекчаване на правилата.
Но институцията така и не публикува официално обновен вариант, а в САЩ вече смятат, че идеята за допълнителния контрол е мъртва. Банките вече започнаха да лобират за назначения, които смятат за работещи в своя полза, в редица институции, допълва още Bloomberg.
Агенцията обаче допълва, че в средите на републиканците има гласове в подкрепа на по-строгите банкови регулации и не е ясно какво в крайна сметка ще предприеме Доналд Тръмп. Като сенатор вицепрезидентът Джей Ди Ванс подписа законодателство, което ограничи таксите върху банковите карти - решение, което беше остро критикувано от банките. Той често критикува големите банки в САЩ заради действия.
Според смекчената версия на регулацията осем големи банки в САЩ ще трябва да повишат капитала си с 9%. Това е наполовина под оригиналното предложение на Базилския комитет. Сега в американския банков сектор има настроения този процент да бъде още по-малък, става ясно от интервю на изпълнителният директор на Citi Group Джейт Фрейзър пред CNBC. Акциите на банките записаха силни ръстове в сесиите на Wall Street след избора на Доналд Тръмп - свидетелство, че пазарът действително очаква добри новини за тях.
Регулациите "Базел" бяха въведени след световната банкова криза в началото на новия век. Тогава започнаха да се търсят начини за подобряване на капиаловата адекватност, така че такава ситуация да не се повтори.
Ако в крайна сметка САЩ действително преработят Базел 3.1, това неминуемо ще доведе до промяна и в Европа. В банковия сектор на ЕС и Великобритания вече отложиха приемането на регулацията в очакване на развитието на ситуацията отвъд Океана. Целта е банките да бъдат равнопоставени. През септември Лондон съобщи, че ще отложи прилагането на регламента до 2026 година.
Изборът на Доналд Тръмп вероятно ще накара банковите регулатори в Европа или да променят на свой ред правилата, или отново да ги отложат, според източници на Bloomberg.
преди 1 месец Telegram, @kevinlong261SIGNAL ,, +16265412642Buy fake euros onlineI sell fake euro moneyWhatsapp +237690729521Telegram, @kevinlong261: Where to buy undetectable fake money SIGNAL: +16265412642Buy Counterfeit Euros Online Experience the pinnacle of authenticity with Legal, your main destination for buying authentic counterfeit Euros online in Europe. As the best counterfeit euro money supplier located in California, USA, with over 15 years of experience and a workforce of over 410 ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар