IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Централната банка на Румъния не смята за осъществимо влизането в еврозоната в момента

Страната първо трябва да намали бюджетния си дефицит, посочи управителят на регулатора Мугур Исъреску

07:24 | 02.10.24 г. 2
Автор - снимка
Създател
Мугур Исъреску. Снимка: Bloomberg
Мугур Исъреску. Снимка: Bloomberg

Централната банка на Румъния (BNR) не смята целта за влизане в еврозоната за осъществима в момента, заяви управителят на банката Мугур Исъреску, цитиран от Аджерпрес и БТА.

"Националната банка не смята, че в настоящия момент целта да се влезе в еврозоната е осъществима в определена перспектива, защото всичко зависи от начина, по който страната ще успее с правилни и последователни политики да намали бюджетния дефицит към 3 процента. Ако това може да се направи за четири години, за пет години, за седем години, вероятно тогава ще имаме и преминаване към еврото, не по-рано. Нещата са свързани", заяви Исъреску по време на изслушване в бюджетно-финансовите комисии на двете камари на парламента.

Според него страна като Румъния не може да изпълни целите си - магистрали, инвестиции и т.н. - с бюджетни приходи под 30 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), а увеличението на приходите може да стане само с ликвидиране на укриването на данъци и намаляване, доколкото е възможно, на данъчните облекчения, но и чрез политическа воля.

"Не виждам как може да се намали дефицитът до европейските норми под 3 процента, освен чрез комбинацията от мерки от една страна по отношение на приходите и от друга - по отношение на разходите. Само с мерки за разходите - всеки може да види цифрите и да направи някои изчисления - е невъзможно. Няма да намерите друга европейска страна, с изключение на Ирландия, която е специфичен случай, където бюджетните приходи да са под 30 процента от БВП", посочи той.

По думите му въпреки завишения бюджетен дефицит страната няма необходимост от ново споразумение с Международния валутен фонд. "Не сме в ситуацията да сключим споразумение с МВФ, публичният дълг е под 60 процента, значи няма такава необходимост. Но да извършим фискална реформа, за да имат доверие в нас пазарите и да се намалят разходите за финансирането, това - да", изтъкна още управителят на централната банка.

Той добави, че мерки и варианти за мерки съществуват. "Става дума за политическа воля, за решение, което категорично не може да бъде взето в година на избори", добави Исъерску.

Румъния приключи пандемичната 2020 г. с бюджетен дефицит от 9,2% от БВП, но дори в предпандемичната 2019 г. дефицитът беше 4%, тоест над 3-процентния праг, напомнят местните медии. Миналата година Румъния регистрира дефицит от 5,6%, който според данни на Евростат е бил един от най-високите в ЕС.

По-рано този месец румънското правителство направи ревизия на бюджета за 2024 г., като повиши целта за дефицита на 6,95% от БВП спрямо заложените първоначално в бюджетния закон 5%, съобщи изданието  Ziarul Financiar.

Мугур Исъреску, който е начело на централната банка на Румъния от 1990 г. (с едногодишно прекъсване, през което е министър-председател), получи във вторник нов петгодишен мандат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:26 | 02.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 2 месеца
Все повече ми се иска да се бях родил в Румъния а не в България
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още