Хонконгската централна банка понижи лихвения си процент с половин процентен пункт до 5,25% в четвъртък от най-високото му ниво от 2007 г. насам. Този ход беше очакван, тъй като градът е обвързан с долара, а в сряда Федералният резерв на САЩ надмина очакванията и понижи лихвите с половин процентен пункт, пише Bloomberg.
„Очаква се понижаването на разходите по заемите от страна на Фед да осигури решаващо облекчение за икономическия пейзаж на Хонконг“, заяви Фан Жай, старши икономист в Службата за макроикономически изследвания АSЕАN+3. „Високият лихвен процент и силният хонконгски долар са едни от най-значимите фактори, които оказват влияние върху икономиката“, добави той.
Високите разходи по заемите натежаха върху икономиката и жилищния пазар на бившата британска колония през последните години, като цените на жилищата спаднаха до най-ниското си ниво от 2016 г. насам. Решението на Фед може да донесе така необходимото облекчение в момент, в който акциите на хонконгските строителни предприемачи се търгуват рекордно ниско.
„Когато лихвените проценти в САЩ и Хонконг се понижат, това ще бъде от полза за дейността на хонконгските предприятия и ще има положително въздействие върху пазара на активи“, заяви финансовият министър Пол Чан.
След като понижението на лихвените проценти от страна на Фед насърчи централните банки в Азия към подобен ход, сега фокусът се измества върху това колко и колко бързо ще се движат финансовите институции в региона или в някои случаи дали изобщо ще облекчат политиката си.
Чан предупреди, че решенията за разходите по заемите в Хонконг „може да не следват непременно тенденцията“, тъй като зависят от различни фактори, включително местни капиталови потоци и пазарни условия.