Потребителите от еврозоната не бързат да отварят портфейлите си, което кара някои анализатори да се питат дали икономическото възстановяване, което се очакваше да започне скоро, ще настъпи, пише Bloomberg.
Растежът в 20-членния блок, който през първата половина на годината отбеляза по-убедителни резултати, отново се препъва. Производството продължава да е в застой, домакинствата не успяват да се справят с финансовите си проблеми, а настроенията са под нивата отпреди пандемията от Covid-19.
Тъй като инфлацията вече се доближава до 2%, някои служители на Европейската централна банка (ЕЦБ) виждат в затруднената икономика още една причина да продължат с намаляването на лихвите тази седмица. Ако слабостта се запази и през 2025 г. и доведе до забавяне на инфлацията под целевата стойност, инвеститорите и анализаторите смятат, че може да се наложи по-драстично разхлабване на паричната политика.
„Слабият растеж изглежда напоследък е станал по-притеснителен за ЕЦБ“, смята Саймън Уелс, главен европейски икономист в HSBC. „Така че слабото потребление може да тласне централните банкери в по-благосклонна за икономиката посока“.
Потреблението не успя да повиши растежа през второто тримесечие. Изображение: Bloomberg
На хартия съставките за възстановяване на потреблението са налице: инфлацията се е забавила до 2,2% от пиковите 10,6%, безработицата е рекордно ниска, доходите нарастват по-бързо от цените, а намаляващите разходи по заемите правят ипотеките по-евтини.
„Основното е, че инфлацията наистина значително се забави и лихвените проценти започнаха да се понижават“, заяви миналата седмица гуверньорът на Латвийската централна банка Мартинс Казакс. „Това е много добре за населението, защото покупателната способност започва да нараства“.
Въпреки тези фактори - както и двойния стимул от домакинството на Германия на Европейското първенство по футбол и на Франция на Летните олимпийски игри - разходите са ограничени. Потреблението на домакинствата се е свило с 0,1% през второто тримесечие, съобщи Евростат в петък.
В Германия, най-голямата от 20-те икономики в еврозоната, то дори се понижи по-силно през същия период. Миналата седмица Volkswagen нанесе нов удар с информацията, че може да затвори заводи на родния пазар за първи път в 87-годишната си история.
Доверието на европейските потребители е под нивото отпреди Covid-19. Изображение: Bloomberg
„Очаквахме потреблението да допринесе за растежа в Германия, но това все още не се е случило“, заяви Олаф Ройк, главен икономист в Германската федерация за търговия на дребно. „Надеждите ни сега са свързани с втората половина на годината“.
Южната част на Европа, макар и да се справя по-добре, също е изправена пред сериозни предизвикателства - особено след като страни като Италия и Испания намаляват мерките за облекчаване на разходите за живот.
„Домакинствата могат да очакват фискалната политика да бъде по-малко благоприятна през следващата година, тъй като всяка икономика трябва да положи усилия за намаляване на дълга си“, казва икономистът на Coface Лорин Пивидал. С изчерпването на правителствените програми за подпомагане потенциално се наблюдава „ефект върху очакванията на домакинствата по отношение на данъчната политика на правителството“.
За региона като цяло потреблението изглежда като слабо място, което оспорва прогнозата на ЕЦБ за нарастване на брутния вътрешен продукт с 0,9% през тази година. Всъщност продажбите на дребно не оправдаха прогнозите в началото на третото тримесечие, като се повишиха само с 0,1%, показаха данните от миналата седмица.
Заплатите в еврозоната нарастват по-бързо от потребителските цени. Изображение: Bloomberg
„Очакванията за номиналните разходи са на най-ниското си ниво от февруари 2022 г., когато Русия нахлу в Украйна“, съобщи базираната във Франкфурт банка в последното си месечно проучване сред потребителите.
Анализаторите, анкетирани от Bloomberg, все пак смятат, че прогнозите за икономическия растеж за тази година ще бъдат намалени, когато централните банкери се срещнат тази седмица. Това увеличава шанса за понижаване на лихвите през октомври в допълнение към мерките от септември и декември, които инвеститорите вече очакват.
Подобна стъпка може да бъде обмислена, ако производството не успее да изплува, което е „ясен риск в близко бъдеще“, смятат анализаторите на Bank of America. Петдесетте базисни пункта на облекчаване - еквивалент на две стандартни по размер понижения на лихвените проценти - до края на годината са „долна граница предвид липсата на ясно изразено повишаване на активността“, посочват те.
При положение че реалните доходи на домакинствата се задържат под равнището си от края на 2019 г., потиснатото потребление не е изненадващо според Fitch Ratings, която все още вижда условия за възстановяване. И със сигурност има хора, които вярват, че такова съживяване настъпва - само че малко по-късно от очакваното.
По-високите доходи би трябвало „все повече да се отразяват в нарастващите разходи на домакинствата“, посочи Германската централна банка в изявление през август.
Дориан Руше, икономист във френската статистическа служба Insee, изтъква, че потребителите изглежда отчитат охлаждащата се инфлация „постепенно“, въпреки че промениха поведението си много по-бързо в отговор на скока на цените.
преди 2 месеца Напълнo нoви yсeщания в ceкca: поcтояннa еpекция в пpодължение на някoлкo чaса, издpъжливoст като бик, зacилва ycещанията, yдължaва оpгaзма, пoдобpява кaчeствoто на вкyса и цвeта на cпepмата. Toва е наиcтина гoтино нeщо, жeна ми наиcтина го хаpеса. Кyпиx тyк---- https://do.my/texx отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Кокорчо когато тегли заема казваше, няма проблем ще изтеглим още... мутрата как го правише навсякъде нещо се правеше ( не го защитавам)но от четири години нищо не се прави, някой да ми обясни къде са парите ни. Със заеми не може да си вдига стандарт във един момент трябва връщане. Бизнеса е във колапс у нас и Европа. Идват тежки години, прекалено много заеми навсякъде и хората и държавите и фирмите. За държавата колкото по голяма инфлация толкова по малко задължения МИСЛЕТЕ ГО отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Инфлацията яде това увеличение имвлизаменв инфлационна спирала. Вървим към виденовите времена. За да има реални увеличения е необходима работеща икономика а не стимулиране на вътрешната консумация. Всички управляващи знаят това но популизма надделява. Или ще влезем в релси и ще затягаме коланите, както винаги, или ще заприличаме на Аржентина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Тези пари за пенсии и заплати в държавната администрация идват от данъците в частният сектор където масово НЯМА вдигане на заплатите. Затова в бюджета има дупка от 6 млд. лева която ще се увеличава защото правителството тегли заеми на лихви по високи от тези на най задлъжнелите държави в света, за да плаща тези пенсии и заплати. Това от своя страна вдига инфлацията. Народът както винаги е най заблуден като си мисли че като са му вдигнали заплатите е по богат. Няма такова нещо! Инфлацията яде тов отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца До: tova не, но ни направи впечатление как цяла Европа се оплаква от свръхтуризъм, а опашката на Кулата е 4 км народ със замръзнали разходи... тръгнали те да харчат, без да прочетът в пресата че са бедни!... та смятай кво ще стане ако размразим тия разходи! Така че стегай се, още месец-два ще сме бедни, после ще спрът да пишат за това и пак ще станем богати! :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Между другото на някой прави ли му впечатление че през месец два ни напомнят че за нас няма да има пари за пенсия!!! За след 20-30 години!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца На много неща цените са двойно, но те вдигнали на 10% заплатата със 5% и готово. Само за гилдията на сините униформи ще ги вдигнат с 40 от нова година. Когато се надиганем да ни набият. То няма от къде да дойдат приходите но пък разходи бол. Искат деца а пенсионерите взимат повече от работещите. Махнеш администрация,Махнеш военни и полиция, Махнеш децата и братята и от къде пари. Те работещите са кът и ги дерът с данъци косвени и преки се получава кой както оцелее. всичко е чорба да видим кой!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар