IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Министър Карадимов: ББР се превърна в гаранция на прозрачността на публичните средства

Банката през 2019 г. няма нищо общо с тази през 2024 г.

09:47 | 04.09.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com

Българската банка за развитие (ББР) се превърна в инструмент, който гарантира прозрачността на публичните средства. ББР през 2019 г. няма нищо общо с ББР през 2024 г. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов в предаването „Лице в лице“ по бТВ.

Министър Карадимов очерта всички действия на ръководството на банката от ноември 2022 г. досега, които са променили облика ѝ и правят невъзможно отпускането на необезпечени кредити.

Карадимов обясни, че с встъпването си в длъжност в ББР през ноември 2022 г. е формирал Консултативен съвет с петте национални работодателски организации, Националното сдружение на общините и двата синдиката, който има функцията и на обществен контрол върху дейността на банката. „Прозрачност без граници“ са излезли с доклад без никакви забележки за дейността й, а Европейската комисия е извършила одит и е утвърдила ББР за партньор по програмата InvestEU, като ѝ е възложила да управлява 160 млн. евро. Карадимов изтъкна приетата от Министерския съвет през юни тази година нова стратегия на банката, която уплътнява дейността ѝ в две насоки – подкрепа за публични политики на държавата и за преодоляване на регионалните дисбаланси в страната. „В резултат на това банката се превърна в могъщ съюзник на държавата в ключови сектори като военната промишленост и здравеопазването“, посочи Карадимов.

По повод отпуснатия от банката през 2019 г. необезпечен кредит на стойност 150 млн. лв., министърът на иновациите и растежа заяви, че към 2024 г. това вече не е възможно заради нормативната регулация и контрола, включително публичен чрез консултативния съвет към ББР, който е установен.

„Умишлено запазихме и в новата стратегия лимита от 5 млн. лв., за да не може никой да си помисли, че може да се даде кредит, който не е обезпечен“, коментира Карадимов. По думите му лимитът може да бъде променян само по отношение на публични инвестиции, финансирани с европейски или национални средства.

Последна актуализация: 09:47 | 04.09.24 г.
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още
Финанси виж още