За първото полугодие на 2024 г. вземанията на фирмите за бързи кредити са 6,017 млрд. лв. сочат данните на Българска народна банка (БНБ). За сравнение, в края на юни 2023 г. отпуснатите от тях заеми възлизаха на 4.926 млрд. лв.
Според изчисленията на БНБ това е увеличение с над 22 %. С други думи за една година българите са изтеглили 1.090 млрд. лв. повече.
За сравнение, делът на бързите кредити за 2017 г. е 2,750 млрд. лв. Това означава, че за 6 години раздадените пари под формата на бързи кредити са се увеличили с над 120%.
70% от получателите на тези кредити са домакинствата, които прибягват към тях, за да покрият потребителски нужди. Трябва да се има предвид, че над 91% от тези кредити са със срок на погасяване от над 1 година.
В тази връзка Асоциацията за защита на потребителите призовава следващото Народно събрание приоритетно да работи за приемане на допълненията към Директивата за договорите за потребителски кредити, които бяха приети през миналата година от Европейския парламент. Тези законови промени ще ограничат произвола на фирмите за бързи кредити и ще ограничат последиците от обслужването на тези кредити. Ще пазят потребителите от изпадане в ситуация на свръхзадлъжнялост заради заеми, взети както от банки, така и от фирми за бързи кредити.
Много важна особеност за българските условия е, че новата директива задължава страните членки да упражняват надзор не само върху банковите институции, но и върху небанковите. В момента тази функция трябва да се извършва от Комисията за защита на потребителите, която от години не го прави ефективно. Немалка част от фирмите за бързи кредити в България заобикалят Закона за защита на потребителите и съдебните разпореждания. КЗП трябва да контролира за наличие на неравноправни клаузи в общите условия на договорите.
Новите допълнения в Директивата ще гарантират, че кредити ще се отпускат само на потребители, които са в състояние да изплащат устойчиво дълга си. Ще се предотврати предлагането на прекалено скъпи кредити по план и ще се гарантира на потребителите в затруднено положение, че получават подходяща подкрепа.
преди 3 месеца До: RepomanЕЦБ НЕ печата пари от септември 2022. От тогава тя е изтеглила и унищожила 2 трилиона и 400 млд евро и продължава да ги прави.Кредитите които теглите за да купувате имоти са се увеличили защото спекулативно цените на имотите са се качили. Това че има гл уп аци които да играят тази игра не значи че парите са загубили стойност. Погледнете Бъфет. Той разпродаде купчина акции за да закупи Дцк на сащ и да печели 5+ лихви. Той косвено призна че кешът отново е цар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Инфлация, нормално е да расте и размера на кредитите, когато ни налегна инфлацията в резултат от печатането на много пари от ЕЦБ, съответно през фиксинга към лев. Реално в стоково изражение кредитите са пак толкова, просто парите струват по-малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар