Румънската централна банка неочаквано намали разходите по заемите на второ поредно заседание. Забавянето на инфлацията в северната ни съседка надделя над рисковете, свързани със скорошния срив на световните пазари и нарастващия бюджетен дефицит, предаде Bloomberg.
В сряда финансовата институция понижи основния лихвен процент с четвърт пункт до 6,5%, което е в унисон с прогнозата на едва 8 от 20 икономисти, анкетирани от Bloomberg. Мнозинството не очакваха промяна. Банката одобри и тримесечния си доклад за инфлацията, който гуверньорът Мугур Исъреску ще представи на брифинг в петък.
Пониженията на световните пазари в понеделник не възпряха централните банкери в Румъния да продължат с облекчението на паричната политика. Те се фокусират върху забавянето на годишната инфлация до 4,9% през юни, което е най-ниското ѝ ниво от 2021 г. насам. Парламентарните и президентските избори по-късно тази година също създават фискални рискове, като Европейският съюз прогнозира бюджетен дефицит до 7%.
В изявление Румънската централна банка посочва като част от решението си "значителното подобрение на краткосрочните перспективи за инфлацията", като същевременно предупреди за "все още повишената несигурност около прогнозите в по-дълъг времеви хоризонт".
Централните банки в Полша, Унгария и Чехия изпревариха тази на Румъния в облекчаването на паричната политика, като през последната година неколкократно намалиха лихвените проценти. Унгарските финансисти планират още едно или две намаления с по четвърт пункт през тази година, докато централната банка във Варшава може да запази лихвите непроменени до 2026 г. поради продължаващите опасения за инфлацията.