IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Бизнесът призова Швейцарската централна банка да действа бързо срещу силния франк

Внезапното поскъпване на валутата застрашава уязвимото възстановяване на продажбите в чужбина

17:00 | 07.08.24 г.
Снимка: Stefan Wermuth/Bloomberg
Снимка: Stefan Wermuth/Bloomberg

Според най-голямата лобистка група на производителите в Швейцария централната банка трябва да предприеме бързи мерки, за да не допусне засилването на франка да навреди на износителите, предаде Bloomberg.

Внезапното поскъпване на валутата застрашава уязвимото възстановяване на продажбите в чужбина, наблюдавано през последните месеци, посочват от Swissmem в изявление.

"Швейцарската централна банка трябва да действа бързо", се казва в него. "Тя има свобода на действие да предотврати или смекчи евентуално бъдещо шоково поскъпване, като използва инструментите, които смята за най-добри".

Организацията не предлага конкретни мерки, които финансовата институция да предприеме. Макар че преди централните банкери използваха валутни интервенции, за да задържат цената на франка, тази година те дадоха приоритет на намаляването на лихвените проценти, за да избегнат раздуването на баланса си.

От средата на юли франкът поскъпва с около 4% на фона на глобалното разхлабване на кери сделки и потоците към валутата убежище. В сряда сутрин франкът се търгуваше на ниво от 0,939 за евро.

Франкът се покачи до шестмесечен връх. Изображение: Bloomberg Франкът се покачи до шестмесечен връх. Изображение: Bloomberg

След като по време на енергийната и инфлационна криза швейцарската икономика се справи по-добре от другите страни, тя се затруднява да набере скорост на фона на слабото търсене на експортни стоки. Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в промишлеността се задържа под прага от 50 пункта, сигнализиращ за растеж, от началото на 2023 г. насам.

Швейцарската централна банка понижи лихвените проценти два пъти и се очаква да го направи отново през следващия месец. Още преди рязкото покачване на франка тази седмица икономистите посочиха, че реалният му обменен курс се е възстановил до равнището, наблюдавано преди последния ход на финансовата институция, което допринася за това централните банкери да обмислят още намаления.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:58 | 07.08.24 г.
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още