България е на второ място в Европейския съюз (ЕС) по кохезионни инвестиции от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), част от Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), през 2023 г. За годината тя е получила 782 млн. евро. Преди нас сред страните от ЕС е единствено Румъния с инвестиции от ЕИФ за 2,092 млрд. евро.
През 2023 г. страната ни е на девето място сред страните от ЕС по общи кохезионни инвестиции от Групата на ЕИБ – с над 1 милиарда евро, показват още данните в третия годишен доклад за финансирането на Групата на ЕИБ в регионите на сближаване на ЕС. В него се обяснява, че целенасочената подкрепа отключва регионалния потенциал и има пряко въздействие върху подобряването на живота на хората. Но се подчертава, че регионалното сближаване в ЕС изисква повече социални инвестиции и свързаност.
Групата на ЕИБ е отделила 36,2 млрд. евро през 2023 г. за проекти в по-бедните райони на ЕС, известни като кохезионни региони, съобщиха от международната банка. Това представлява почти половината (47%) от заемите и инвестициите на Групата на ЕИБ в ЕС миналата година. Само заемите за сближаване от ЕИБ през 2023 г. възлизат на 29,8 млрд. евро, или 45,1% от общите ангажименти за финансиране на ЕС, надхвърляйки целта от 42%, поставена от банката, пише в доклада.
Финансиране за МСП
Кохезионното кредитиране на ЕИБ през 2023 г. достига най-високото си ниво в 65-годишната история на банката, със забележимо увеличение на финансирането за малки и средни предприятия (МСП) и публично-търгувани предприятия със средна капитализация. Подкрепата за действията в областта на климата и устойчивостта на околната среда достига 60% от общите задължения в регионите на сближаване. Първите пет страни бенефициенти миналата година са Франция, Испания, Полша, Италия и Гърция, отчитат в международната банка.
„Социалното и териториалното сближаване е в основата на мисията на групата на ЕИБ и сред основните ни стратегически приоритети, коментира президентът на групата на ЕИБ Надя Калвиньо. – Въпреки че талантът е еднакво разпространен, възможностите не са. В подкрепа на политиките на ЕС ние помагаме да доведем възможностите там, където е този талант и всяко място, всеки регион има значение“.
Финансирането от ЕИБ през миналата година ще осигури на повече от 5 милиона души достъп до подобрени здравни услуги. Повече от 6 милиона домакинства ще получат електроенергия, произведена от възобновяеми енергийни източници. Шест милиона ще са новите абонати на 5G услуги. Със средства от международната банка ще се създадат нови работни места.
Подкрепа с кредитни гаранции и средства за рисков капитал
Според главния изпълнителен директор на Европейския инвестиционен фонд (EIF) Марют Фалкстед осигуряването на конкурентоспособност и сближаване в целия ЕС е от основно значение за „едно приобщаващо бъдеще, но също така и за по-силен ЕС на глобалната сцена“. Той отбелязва, че през 2023 г. подкрепата на малки предприятия, разположени в много развиващи се региони на Европа, е допринесла за изграждането на местни финансови екосистеми.
Ангажиментите на ЕИФ за кредитни гаранции, инвестиции в рисков капитал и частен капитал за регионите на сближаване през 2023 г. възлизат на 6,8 млрд. евро, което представлява 49% от общите ангажименти на ЕИФ в ЕС. Първите пет страни бенефициенти са Румъния, България, Полша, Франция и Италия.
Регионални различия
Намаляването на бариерите пред сближаването ще наложи инвестиции в по-добри умения и образование, жилища на достъпни цени, свързаност и достъп до услуги, за да се преодолее разделението между различните региони в ЕС с цел подобрение на благосъстоянието на обществото и в подкрепа на устойчивия растеж, съветват от ЕИБ.
В доклада се отчита, че през миналата година заемите за по-слабо развитите региони възлизат на 17,2 млрд. евро – 26% от общата сума за ЕС и над ключовата цел за изпълнение от 21%, поставена от банката. Подкрепата за политиката на сближаване е сред осемте най-важни приоритета на Групата на ЕИБ според Стратегическата пътна карта за годините 2024-2027 г.