IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глобалните мениджъри на резерви са оптимисти за растежа, но се тревожат за геополитиката

Напрежението все още не застрашава доминиращата роля на щатския долар във валутните резерви

18:31 | 11.07.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Ескалацията на геополитическите конфликти е най-големият риск за глобалната икономика, според мениджърите на резервите на централните банки. Те като цяло са положително настроени за икономическите перспективи пред света, според годишно проучване, публикувано в четвъртък.

Проучването на UBS Asset Management сред 40 водещи централни банки, които управляват повече от 15 трлн. долара - около половината от световните валутни резерви, установява, че две трети от анкетираните очакват световната икономика да се върне към умерен растеж и инфлация през следващите пет години, пише Ройтерс.

Общо 71% от респондентите очакват основната потребителска инфлация в САЩ да бъде между 2% и 3% за една година. Целта на Федералния резерв е за 2% инфлация.

Общо 87% от анкетираните мениджъри на резерви отбелязват по-нататъшната ескалация на геополитическите конфликти като най-голямата заплаха за този благоприятен развой, а 41% казват, че диверсифицират повече инвестициите си в региони и валути заради опасенията от ескалация на напрежението между САЩ и Китай.

Златото е особено облагодетелствано от диверсификацията и цената му достигна рекордни нива. Сред респондентите 24% са увеличили експозицията си в злато през изминалата година, а 30% планират да направят това през следващата година, както и да увеличат покупките на облигации.

„Неотдавнашното политическо решение да се използват печалбите от замразените активи на Русия за финансиране на Украйна повишава допълнително риска валутните резерви вече да не се възприемат като сигурно убежище за централните банки“, казва Масимилиано Кастели, ръководител стратегия и съвети в UBS Asset Управление.

„Златото, актив, държан от централните банки до голяма степен поради исторически причини, свързани с времето, когато е било стълб на глобалната финансова система, се връща към живот заради продължаващите геополитически тенденции“, добавя той.

Предстоящите избори в САЩ също могат да допринесат за напрежението, според проучването - 94% от респондентите казват, че победа на Доналд Тръмп ще доведе до допълнително влошаване на отношенията между САЩ и Китай.

Това напрежение обаче все още не застрашава доминиращата роля на щатския долар във валутните резерви. Участниците в проучването казват, че техният среден дял от притежанията в долари е 55%, почти без промяна спрямо предходната година.

Петима участници в анкетата посочват, че са въвели китайския юан като нова валута в своите резерви, докато две институции наскоро са се отказали от китайската валута.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:32 | 11.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още