IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Възходът на Revolut: Една от най-големите британски банки не е банка. Засега

От три години Revolut води преговори с властите във Великобритания за получаване на местен банков лиценз – засега без особен успех

17:52 | 11.07.24 г. 4
Автор - снимка
Създател
Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images

Една от най-големите британски банки всъщност не е банка. От три години Revolut води преговори с властите във Великобритания за получаване на местен банков лиценз – засега без особен успех. „Да се надяваме, че рано или късно ще го получим“, коментира съоснователят и главен изпълнителен директор Николай Сторонски пред репортери миналата седмица.

Забавянето обаче не пречи на деветгодишния финтех, пише бившият хедж фонд мениджър и настоящ автор на Bloomberg Марк Рубинщайн. Според непотвърдени съобщения вторична продажба на акции може да оцени компанията на 40 млрд. долара, поставяйки я между NatWest Group Plc (34 млрд. долара) и Barclays Plc (41 млрд. долара) в списъка на най-високооценените британски финансови институции. Revolut вече има повече клиенти и от двете банки: над 40 млн. души, като при NatWest те са „едва“ 19 млн. И макар печалбата да изостава – NatWest печели на месец колкото Revolut за година – близките оценки предполагат, че според инвеститорите скоро може да видим догонване.

Но за тази цел е необходим лиценз. Без него Revolut няма достъп до Английската централна банка (АЦБ) и щедрите лихвени проценти, които плаща по депозити. За разлика от лицензираните банки, които могат да съхраняват средства в централната банка при 5,25% лихва, Revolut трябва да съхранява незастрахованите потребителски средства в търговски банки, където лихвите са по-ниски. В края на 2023 г. компанията е съхранявала 5,9 млрд. паунда (7,6 млрд. долара) потребителски средства в отделни сметки плюс други 3,1 млрд. паунда в партньорски банки. Само 9,2 млрд. паунда от потребителските средства са традиционни депозити с произход от Европа, където компанията има лиценз за дейност благодарение на подразделението си в Литва.

Разликите в доходността са очевидни. Въпреки че европейският бизнес на Revolut отговаря за половината от потребителските средства, той допринася за две трети от печалбата от лихвените постъпления. Британският конкурент Monzo, който получи лиценз през 2017 г., генерира приблизително същата нетна печалба от лихви като Revolut, но при 40% по-нисък потребителски баланс. Според изчисления на Рубинщайн липсата на банков лиценз на домашния пазар струва на Revolut над 100 млн. паунда годишно.

Макар по-голямата част от разликата да се обяснява с достъпа до централната банка, част от нея се дължи и на кредитирането – друга услуга, която банковият лиценз ще отключи. Revolut има малко потребителски кредити – 528 млн. паунда, изцяло от Европа. И с доходност по тези заеми, която е по-висока от всичко, налично в кеш и облигации, по-голямото кредитиране ще доведе и до по-голяма печалба. Компанията използва своето съотношение кредити към депозити като мярка за представяне: със своите 3,5% изостава от Monzo с 10,6% (и от NatWest с 88%).

Докато чака, Revolut продължава да пуска нови продукти и да навлиза на нови пазари. Компанията печели повече пари от такси, отколкото от лихви – традиционната опора на банковия сектор. Миналата година нетната печалба от такси е била над 900 млн. паунда – приблизително двойно на спечеленото от компанията от лихви. Тези източници на капитал дават на финтеха стабилен източник на ресурс за инвестиране обратно в бизнеса. Миналата година Revolut похарчи 240 млн. паунда за маркетинг – сума, която приходите от такси бяха достатъчни да компенсират. Като се вземат предвид всички разходи, съотношението на ефективността на компанията се подобрява до 67% от над 100% през 2022 г.

По ирония на съдбата една от причините за забавянето на банковия лиценз е точно бързият растеж на Revolut. От 2013 г. насам британската Служба за пруденциален надзор е дала лиценз на 37 нови банки, последно на SilverRock Bank през май. Повечето от тях са малки: SilverRock има едва шестима служители. Когато стана банка, Monzo имаше 65. За Revolut в момента работят над 8100 души.

По-големите бизнеси са и по-сложни. През 2021 г. одиторите не можаха да потвърдят няколко източника на приходи, чийто растеж беше задминал възможностите на вътрешните IT системи на компанията – казус, който оттогава е решен. За нея сега работят 331 души с функции, свързани с управлението на риска и прилагането на законодателството.

Но докато получи лиценз, ползите от него може и да не са вече чак толкова привлекателни, тъй като лихвените проценти се очаква да намалеят. Новият британски финансов министър обеща да продължи прехвърлянето на лихвените понижения към банките чрез резервите, които съхраняват в АЦБ – за разлика от други юрисдикции, включително в Европа, където ставките са диференцирани и не всички основни лихви се прехвърлят в реалната икономика. Това прави британския банков лиценз особено привлекателен, стига лихвите да останат по-високи, отколкото на други места. Дори и Revolut да разширява дейността си в чужбина, получаването на банков лиценз у дома е ключова стъпка по пътя към растежа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:52 | 11.07.24 г.
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 0
PetkoRashev
преди 3 месеца
За разплащане в чужбина са супер просто дръжте малки суми. Винаги може да добавите много бързо и лесно, ако се наложи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
Dani_2077
преди 3 месеца
"SilverRock има едва шестима служители" ... каква е тази "банда"/банка със 6! служители ? Малко прилича на "банката" на Ружа ... Както ВИНАГИ, нещата във Великобритания са наобратно - ти + 5 авери може да си "банка", а ако имаш 8000+ служители - не може ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 7
Ivel
преди 3 месеца
Внимавайте с този Револют, литовците са известни измамници. В Русия им викат "литовские жулики". Може и да си знаят в UK, що не им дават лиценз. Аз лично не бих им доверил парите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още