Председателят на Федералния резерв в САЩ Джером Пауъл изрази загриженост, че твърде дългото задържане на лихвените проценти на високи нива може да застраши икономическия растеж, предава CNBC.
Подготвяйки сцената за двудневна изява на Капитолийския хълм тази седмица, ръководителят на централната банка заяви, че икономиката остава силна, както и пазарът на труда, въпреки известно охлаждане напоследък.
Тази седмица Пауъл ще говори пред Конгреса в рамките на полугодишната актуализация на паричната политика. Председателят на централната банка на САЩ днес говори първо пред Банковата комисия на Сената, а след това в сряда ще се яви пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите.
Пауъл обърна внимание и на известното забавяне на инфлацията в страната, за която централните банкери са решени да понижат до целта от 2%.
"В същото време, с оглед на напредъка, постигнат както в забавянето на инфлацията, така и в охлаждането на пазара на труда през последните две години, цените не са единственият риск, пред който сме изправени", посочи Джером Пауъл. "Намаляването на ограниченията в политиката твърде късно или твърде слабо би могло неоправдано да отслаби икономическата активност и заетостта."
Коментарът съвпада с наближаването на първата годишнина от последното повишение на разходите по заемите в САЩ. В момента овърнайт лихвеният процент по кредитите на Фед се намира в диапазона 5,25-5,5% - най-високото равнище от около 23 години и плод на 11 последователни повишения, след като инфлацията достигна най-високото си равнище от началото на 80-те години на 20 век.
Пазарите очакват Фед да започне да намалява лихвените проценти през септември и вероятно да последва още едно намаление с четвърт процентен пункт до края на годината. На заседанието си през юни обаче централните банкери сигнализираха само за едно възможно облекчение на паричната политика.
През последните дни Джером Пауъл и колегите му посочиха, че последните данни за инфлацията са донякъде окуражаващи след изненадващото ускорение в началото на годината. Инфлацията, оценявана чрез предпочитания от Фед ценови индекс на разходите за лично потребление, беше 2,6% през май, след като през юни 2022 г. достигна връх от над 7%.
Изявлението на централния банкер е част от задължителните според Конгреса шестмесечни актуализации на паричната политика. След изявлението си Пауъл ще бъде изправен пред въпроси от членове на Банковата комисия на Сената във вторник, а след това и от Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите в сряда.
Другите коментари на финансиста днес бяха насочени към паричната политика по отношение на икономиката в по-широк план. Последните данни показаха, че нивото на безработица в САЩ се повишава, а широкият растеж, измерен чрез брутния вътрешен продукт, намалява. Както производственият сектор, така и секторът на услугите отчитат свиване през юни.
Джером Пауъл все пак заяви, че данните показват, че "икономиката на САЩ продължава да се разширява със солидни темпове" въпреки забавянето на БВП. "Частното вътрешно търсене обаче остава стабилно с по-бавно, но все още стабилно нарастване на потребителските разходи", каза той.