Акумулацията на всички капиталови буфери в България в края на 2023 г. води до комбинирано изискване за буфер на банковата система в размер на 8,1% от общите рискови експозиции, което представлява едно от най-високите изисквания в Европа.
С оглед поддържането на допълнителна капиталова устойчивост като съображение за финансова стабилност, БНБ прилага по-строги критерии по европейски регламент при експозиции, обезпечени с ипотеки върху недвижими имоти, оценявани по стандартизиран подход за кредитен риск.
За частта от експозицията, обезпечена с ипотека върху жилищен имот, която не надвишава 70% (80% стандартно) от по-ниската от пазарната и ипотечната заемна стойност на ипотекирания имот, се прилага рисково тегло от 35%. По този начин при равни други условия обемът на рискови експозиции, обезпечени с ипотеки върху недвижими имоти, е по-висок, което съответства на по-високо ниво на капиталови изисквания и буфери, посочват от централната банка.
Банковата система продължава да се характеризира с висока капиталова и ликвидна позиция, с ниско ниво на необслужвани кредити (NPL) и с растяща доходност и ефективност. Съотношението на базовия собствен капитал от първи ред (CET1) е 20,07% в края на 2023 г., а общата капиталова адекватност (CAR) нарасна до 21,65% към 31 декември миналата година.
През 2023 г. превишението на капитала над регулаторните изисквания и капиталови буфери е в размер на 3,3 млрд. лв. (3,9% от рисковите експозиции), като близо 60% (1,9 млрд. лв.) от обема на капиталовия излишък се определя от значимите институции.
Ликвидният буфер е в размер на 53 млрд. лв., като близо 70% (38,1 млрд. лв.) е присъщ на значимите институции.
В БНБ отчитат, че намаляват брутните необслужваните кредити и аванси в балансите на банките до 3,9 млрд. лв. и на техния дял в общите кредити и аванси до 3,62%. Това се дължи на операциите на банките по отписвания и продажби на „лоши“ заеми и на растежа на обема на кредитния портфейл.
Степента на провизираност остава на адекватно ниво от около 50%. Съотношението за цена на риска, определено на текуща база главно от направените разходи за обезценка, като процент от общия обем на брутните кредити и аванси, подлежащи на обезценка, е на ниво от 0,81%.
Кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти
Секторът на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти, се характеризира с продължителен темп на нарастване, който е особено изразен през последните две години. В края на миналата година салдото на това кредитиране достига до 22 млрд. лв., като годишното изменение е в размер на 3,7 млрд. лв. (19,9%). Кредитирането в този сегмент е концентрирано в значимите институции, които имат пазарен дял от близо 80% (17,9 млрд. лв.)
Източник: БНБ