Американските регулатори са предприели първа стъпка към налагането на дълго отлаганите правила за бонусите на ръководителите на банки, които предприемат твърде големи рискове.
Правилата биха принудили кредиторите да си връщат част от заплащането, предоставено на такива лидери, пише Bloomberg.
Федералната корпорация за застраховане на депозити, Федералната агенция за жилищно финансиране и Службата на контролера на валутата предлагат банките да са задължени да си връщат възнаграждения на ръководители, поели прекомерен риск, довел до загуби.
Федералният резерв, Комисията по ценни книжа и борси и Администрацията на националния кредитен съюз също финализират подобно предложение.
Планът е далеч по-смел от предложеният през 2016 г., който оставяше възстановяването на средства на преценката на банките.
Индустрията се противопоставя на идеята за обуздаване на бонусите още от 2011 г., когато правилата бяха наложени от Конгреса на САЩ след финансовата криза от 2008 г.
Миналогодишните банкови сътресения, които доведоха до фалита на три от най-големите регионални кредитори в САЩ, възобновиха дебата относно търсенето на отговорност на ръководителите на банки за лошите им решения.
Предложените правила имат за цел да ограничат рисковото поведение, като принудят висшите служители на кредиторите да чакат по-дълго, за да осребрят предоставените им бонуси, докато резултатите от техните решения не станат ясни.