UBS Group е изправена пред увеличение на регулаторните капиталови изисквания, което може да достигне 15 до 25 млрд. долара съгласно реформи, предложени след краха на Credit Suisse, заяви швейцарският финансов министър Карин Келер-Сутер за Tages-Anzeiger.
Подобни цифри са правдоподобни, казва Килер-Сутер в отговор на въпрос за оценките на анализаторите и други публикации, цитиран от вестника.
Акциите на UBS поевтиняха с 2,7% в Цюрих, след като отчетоха спад от над 6% миналата седмица, докато инвеститорите осмисляха предложенията, съобщава Bloomberg.
Федералният съвет предлага системно важните швейцарски банки да притежават значително повече капитал спрямо чуждестранните им подразделения, се посочва в подробен доклад за банковата стабилност, представен миналата седмица. Освен това специфичните за банката капиталови нива следва да бъдат повишени, за да се вземат предвид по-добре бъдещите рискове.
Предложенията, които на практика посочват UBS като единствения глобален системен кредитор в страната, ще изправят банката пред „значително“ увеличение на регулаторните капиталови изисквания, каза швейцарското правителство миналата седмица.
Швейцарският вестник Handelszeitung по-рано съобщи за възможността за удар от 25 млрд. долара, а анализаторът от Autonomous Research Стеф Сталман заяви, че допълнителните капиталови изисквания в диапазона от 10-15 млрд. долара могат да нарушат очакванията за обратно изкупуване на акции.
Сталман отбелязва още, че предложената времева рамка за реформите – с прилагането на съответната наредба най-рано през 2026 г. - ще генерира повишена несигурност около капиталовото планиране и перспективите за изплащане.
Говорител на UBS е отказал коментар.
Изпълнителните мениджъри на кредитора вече се обявиха срещу нуждата от повече капитал. Председателят Колм Келехер се противопостави на по-високите капиталови изисквания в интервю за Neue Zurcher Zeitung миналия месец.
„Ако имате твърде много капитал, наказвате акционерите, но и клиентите, защото банковите услуги стават по-скъпи“, каза той. „Вече имаме капиталови буфери, които са доста над регулаторния минимум“.
Предложенията са част от широкообхватния отговор на най-тежката финансова криза в Швейцария от повече от десетилетие, адресирайки слабост, която помогна за ускоряването на смъртта на Credit Suisse миналата година.