Японската централна банка (ЯЦБ) сложи край на 8 години отрицателни лихви и други останали характеристики на нетрадиционната си политика във вторник, правейки историческа промяна от фокуса върху стимулиране на растежа, продължил десетилетия, съобщава Ройтерс.
Макар че ходът е първото увеличение на лихвите от Япония от 17 години, той все още ги оставя около нулата, тъй като крехкото икономическо възстановяване принуждава централната банка бавно да повишава разходите за заеми, казват анализаторите.
Промяната прави Япония последната централна банка, която слага край на отрицателните лихви и на епоха, в която централните банкери по света стимулираха растежа чрез евтини пари и неконвенционални парични инструменти.
„ЯЦБ днес направи първата си колеблива стъпка към нормализиране на политиката“, казва Фредерик Нюман, главен икономист за Азия в HSBC в Хонконг.
„Елиминирането на отрицателните лихви най-вече сигнализира доверието на ЯЦБ, че Япония излиза от хватката на дефлацията“, добавя той.
В широко очаквано решение ЯЦБ се отказа от политиката, наложена през 2016 г., която налагаше такса от 0,1% върху някои резерви, които финансовите институции държаха в централната банка.
ЯЦБ определи ключовата си цел за краткосрочната лихва в диапазона 0-0,1%, отчасти чрез плащане на лихва от 0,1% по депозитите в централната банка.
Освен това централната банка се отказа от контрола върху кривата на доходността – политика, наложена през 2016 г., която ограничаваше дългосрочните лихви около нулата.
В изявление към решението обаче ЯЦБ казва, че ще продължи да купува „като цяло същото количество“ държавни облигации като преди и ще засили покупките, в случай че доходността се увеличи рязко.
ЯЦБ освен това реши да прекрати покупките на рискови активи, например борсово търгувани фондове и японски тръстове за недвижими имоти.
„Преценяваме, че се очертава устойчиво, стабилно постигане на нашата ценова цел“, каза централна банка в изявление, обяснявайки решението да се премахне мащабната програма със стимули на бившия гуверньор Харухико Курода.
Тъй като инфлацията надвишава целта на ЯЦБ от 2% вече над година, много пазарни играчи прогнозира край на отрицателните лихви през март или май.
Сигнализирайки, че всяко бъдещо увеличение ще бъде умерено, ЯЦБ каза в изявление, че очаква „„благоприятните финансови условия да бъдат запазени за момента“.
Езикът се различава от по-гълъбовите насоки, които бяха премахнати от изявлението, където ЯЦБ се ангажира да засили стимулите при нужда и да продължи да увеличава печатането на пари, докато инфлацията стабилно надвиши 2%.
Японските пазари са волатилни във вторник. Йената поевтиня до почти 150 йени за долар, тъй като инвеститорите възприеха насоките на ЯЦБ като сигнал, че разликата между основната лихва между Япония и САЩ вероятно няма да се стесни особено.