"Искам да ви призова да положим основите на това да говорим за практически решения, за координирана стратегия и заедност, а не за проблеми и фрагментация. Заедността е пътят, по който еврозоната ще се разширява, подпомогната от предимствата, които ще предостави цифровото евро". С тези думи доц. Петър Чобанов, подуправител на БНБ, ръководител на управление „Банково“, се обърна към участниците в конференцията на тема: „Бъдещето на финансовата интеграция на ЕС: Разширяване на еврозоната и създаване на цифрово евро“, която се провежда в Европейския парламент в Брюксел.
„Практическите решения са то да се превърне в авангарден инструмент на паричната политика, да подсили паричния суверенитет и глобалната роля на еврото, да създаде финансово стабилна и иновативна среда за разплащания“, посочи доц. Чобанов, цитиран от пресцентъра на БНБ.
Според него общата рамка на суверенитет и стабилност ще послужи като основен градивен елемент за фискален съюз, в който „България да може да сподели своя опит на разумност, предвидимост и последователност по отношение на публичните финанси“. Подуправителят на БНБ подчерта, че това е опит, който "трасира пътя към еврозоната".
Доц. Чобанов смята, че фискалният съюз трябва да се превърне в икономическа конституция на ЕС, която да бъде подчинена на правила, политики и институционални практики, насочени към установяване на адекватна комбинация от парична и фискална политика, правила за конкуренция и регулации на финансовите пазари, които да подпомагат единния пазар и да го надграждат.
„БНБ е институцията, която има трайна и последователна позиция за приемане на еврото. Трасираме пътя към еврозоната с ежеминутна съвместна работа и координация с Европейската централна банка. Затова съм сигурен, че скоро ще станем интегрална част от еврозоната“, прогнозира подуправителят на БНБ.
Според него предизвикателствата се проявяват в редица сфери на стопанския и политическия живот. Петър Чобанов се надява, че страните в ЕС имат нужда от „всеобхватен съюз“, който включва няколко компонента – „политическа и киберсигурност“, „пълноценна дигитализация“, „зелен преход“, задълбочаване на „фискалната интеграция“ и „фискален съюз“.
Той отбеляза, че войната в Украйна сплоти ЕС в единен политически блок и „показа на практика как многото езици могат да бъдат един глас на международната сцена, който да налага европейските ценности за неприкосновеност във всичките ѝ аспекти“.
„Но всичко това е само един импулс, който трябва да ни подтикне към реална промяна. Заплахите към сигурността на Евросъюза не са само политически, но са и от гледна точка на киберсигурност, която следва да се надгражда посредством пълноценна дигитализация на бизнеса и администрацията, за да се поощрява един устойчив, зелен икономически растеж“, съветва подуправителят на централната банка.
Еврокомисарят по финансовите услуги, финансовата стабилност и капиталовите пазари Марейд Макгинес обясни, че България работи усилено да изпълни изискванията за въвеждането на общоевропейската валута. „Очакваме да я приветстваме в еврозоната скоро“, заяви тя на пресконференцията в Европейския парламент в Брюксел, посветена на бъдещето на еврозоната.
Макгинес напомни, че 20 от 27-те държави в ЕС са част от еврозоната и добави, че над 350 милиона души в ЕС използват еврото и то е втората по важност валута в света след американския долар.
Председателят на Еврогрупата Паскал Донахю също смята, че еврото е израз на европейското единство и подчерта, че разширяването на еврозоната ще бъде цел на институциите на ЕС в следващите години. „България извърши мащабни реформи, подкрепяме пътя ѝ към въвеждането на общата валута“, каза Донахю, цитиран от БТА. Той е убеден, че „това е само въпрос на време“.
Евродепутатът Емил Радев напомни, че приемането на еврото е избор, който България е направила с присъединяването си към ЕС. „Въвеждането на еврото е въпрос на еволюционни, а не революционни промени“, заяви той и добави, че няколко български правителства работят в тази посока за приемането на европейската валута.
Евродепутът Андрей Новаков смята, че влизането в еврозоната е без алтернатива и изрази очакване България да се присъедини към еврозоната от 1 януари догодина.
преди 9 месеца АХАМ, точно както притежаването-на-нищо минава през цифровото евро, и съпътстващото да-си-щастлив минава през него, понеже ако не си "щастлив" че не притежаваш нищо, ще ти спрат цифровото евро и няма да има откъде да вземеш пюренце от ларви за вечеря, даа да да отговор Сигнализирай за неуместен коментар