IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Рестриктивната позиция на Фед е най-силно критикуваната от икономистите от 13 години

Инфлацията се забави през втората половина на 2023 г., подкрепяйки очакванията за намаление на лихвите през 2024 г.

10:00 | 12.02.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Все повече икономисти започват да смятат, че Федералният резерв държи паричната си политика твърде затегната.

Това е изводът от резултатите от проучване на Националната асоциация за бизнес икономика (NABE), цитирано от Bloomberg, което показва, че според 21% от респондентите текущата позиция по отношение на паричната политика на централната банка на САЩ е „твърде рестриктивна“ – най-голям дял от 2011 г. насам.

Фед поддържа рестриктивната си позиция, въпреки че инфлацията се забавя. Графика: Bloomberg Фед поддържа рестриктивната си позиция, въпреки че инфлацията се забавя. Графика: Bloomberg

Резултатите, публикувани преди годишната конференция по икономическа политика на NABE тази седмица във Вашингтон, са събрани в периода от 23 до 30 януари, точно преди последната среща за определяне на политиката на Фед на 30-31 януари.

Представителите на Фед повишиха своя референтен лихвен процент с повече от пет процентни пункта между март 2022 г. и юли миналата година, в най-бързия цикъл на затягане от началото на 80-те години на миналия век. Инфлацията се забави сериозно през втората половина на 2023 г., засилвайки очакванията на финансовите пазари, че централната банка ще започне да намалява лихвите в началото на 2024 г.

На срещата през януари председателят на Фед Джером Пауъл и колегите му гласуваха да оставят основната лихва в САЩ непроменена и сигнализираха, че на срещата им през март също не е особено вероятно да има намаление на лихвите. В момента инвеститорите залагат, че разхлабването на паричната политика ще започне през май.

Пауъл цитира стабилния икономически растеж и силния пазар на труда като причини, заради които Фед трябва да отдели време, преди да започне да отменя мерките за затягане. Месечен доклад за заетостта, публикуван на 2 февруари, показа, че в началото на годината ръстът на работните места е бил по-силен от първоначално очакваното, а ръстът за 2023 г. също беше ревизиран нагоре.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:00 | 12.02.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още